Szukaj w blogu
Kategorie blogów
Popularne posty
Tagi bloga
Ostatnie komentarze
- Bazarek- nowy sklep FamilisSzczęść Boże, na czym miałaby polegać współpraca z...
- Książka na WielkanocKsiążka idealna na okres Wielkanocny. Ukrzyżowanie Jezusa...
Dziś, w Wielki Piątek, Kościół opłakuje śmierć naszego Zbawiciela. Jest to tradycyjnie dzień smutku, spędzany na poście i modlitwie. Jedna z tradycji zachęca, aby zachować ciszę począwszy od południa i trwającą trzy godziny po ukrzyżowaniu Chrystusa.
Wielki Piątek to kolejny obowiązkowy dzień postu i wstrzemięźliwości. Jeśli to możliwe, post w Wielki Piątek trwa aż do Wigilii Paschalnej (w noc Wielkiej Soboty) jako „post paschalny”, aby uczcić cierpienie i śmierć Pana Jezusa i przygotować się do pełniejszego dzielenia się i łatwiejszego celebrowania Jego Wskrzeszenia.
Według starożytnej tradycji Kościoła sakramentów nie sprawuje się w Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę. „Uroczystość Męki Pańskiej”, tradycyjnie zwana „Mszą Uprzednio Poświęconych” (choć nie jest to Msza Święta), odprawiana jest zwykle około godziny trzeciej po południu lub później, w zależności od potrzeb parafii.
Ołtarz jest całkowicie goły, bez obrusów, świec i krzyża. Nabożeństwo podzielone jest na trzy części: Liturgię Słowa, Adorację Krzyża i Komunię Świętą. Kapłan i diakoni noszą szaty czerwone lub czarne. Liturgia rozpoczyna się od tego, że kapłani i diakoni w milczeniu podchodzą do ołtarza i przez kilka chwil oddają pokłon w cichej modlitwie, po czym odmawia się modlitwę wprowadzającą.
W części pierwszej, Liturgii Słowa, słyszymy najsłynniejszy fragment Księgi Izajasza (52,13-53,12) o Cierpiącym Słudze, będący zapowiedzią Chrystusa w Wielki Piątek. Psalm 30 to psalm responsoryjny: „Ojcze, oddaję życie moje w Twoje ręce”. Drugie czytanie, czyli List, pochodzi z Listu do Hebrajczyków, 4:14-16; 5:7-9. Czytanie Ewangelii - Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana
Modlitwa Generalna kończy Liturgię Słowa. Dziesięć wstawiennictw obejmuje następujące obszary:
Część druga to Adoracja Krzyża. Krzyż jest stopnniowo odkrywany w Kościele, a następnie wierni oddają mu cześć. Z radością oddajemy cześć i całujemy drewniany krzyż, „na którym zawisł Zbawiciel świata”. W tym czasie zwykle śpiewa się lub recytuje „Wyrzuty”.
Część trzecia, Komunia Święta, kończy uroczystość Męki Pańskiej. Ołtarz przykrywa się obrusem i z miejsca złożenia do ołtarza przynosi się puszki zawierające Najświętszy Sakrament. Odmawia się Ojcze nasz i Ecce Agnus Dei („Oto Baranek Boży”). Zgromadzeni przyjmują Komunię Świętą, następuje „Modlitwa po Komunii”, a następnie „Modlitwa za ludem” i wszyscy rozchodzą się w milczeniu.
Kwinkunks i badanie koncepcji Feliksa Konecznego w dzisiejszym kryzysie cywilizacji łacińskiej. W erze globalizacji...
📣📣📣 Z dumą chcielibyśmy poinformować, że nasz najnowszy projekt jest już prawie na ukończeniu ❗ (pozostały drobne...
Metody działania banków to największe bezprawie i oszustwo wszechczasów! Banki, pozostające poza wszelką kontrolą,...
check_circle
check_circle
Dodaj komentarz