474 produktów
Encykliki, Adhortacje Apostolskie, Listy Pasterskie
Chcielibyśmy zaprosić Szanownego Czytelnika do zapoznania i zainteresowania się dokumentami, które na przestrzeni wieków wydawane były przez Papieży Kościoła Katolickiego. Począwszy od bardziej oficjalnych jak Bulla Papieska, Encyklika Dogmatyczna po te mniej oficjalne jak Listy Pasterskie, Adhortacje Apostolskie czy opublikowane Przemówienia.
Patrologia i Patrystyka
Patrologia - (gr. pater - ojciec, logos - nauka) jest częścią historii literatury chrześcijańskiej, obejmującą autorów starożytnych, którzy zajmowali się teologią (wg J. Quastena).
Uwzględnia ona wszystkie zabytki literatury wczesnochrześcijańskiej, tj. utwory, których autorstwo jest ustalone, jak i te, których autorstwa niemożna ustalić; zajmuje się tak pisarzami ortodoksyjnymi jak i nieortodoksyjnymi, przyznając preferencję tym pierwszym, głównie Ojcom i doktorom Kościoła; stąd też określa się patrologię jako naukę o Ojcach Kościoła
Eschatologia katolicka
Eschatologia katolicka - nosi nazwę od dwóch greckich słów: „ta eschata” — rzeczy ostatnie oraz „ho logos” — słowo, mowa, nauka.
Eschatologia jest więc etymologicznie i dosłownie „nauką o rzeczach ostatecznych”, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, czyśćcu i piekle.
Kazania i homilie
Wygłoszenie homilii zastrzeżone jest wyłącznie dla osób wyświęconych. Nie chodzi tu o to, że świeccy nie mogą równie dogłębnie i skutecznie rozważać znaczenia Pisma, mówiąc o nim publicznie. Jeśli chodziłoby wyłącznie o stopień ich wnikliwości, jest przecież oczywiste, że niekiedy to świeccy bywają bardziej przekonywający niż wyświęceni duchowni. Choć z pewnością byłoby wskazane, aby duchowni odznaczali się talentem kaznodziejskim i przygotowywali wnikliwe homilie, nie jest to najważniejszy powód, dla którego to właśnie dla nich zastrzeżono ich głoszenie.
Ostatnie komentarze