Katolicka Etyka Wychowawcza - o. Jacek Woroniecki
TOM I Etyka ogólna - 481 stron,
TOM II Etyka szczegółowa - 473 stron,
TOM III Etyka szczegółowa - 476 stron.
Prezentujemy nowe wydanie fundamentalnego dzieła jednego z najwybitniejszych filozofów XX w - Ojca Jacka Woronieckiego OP.
Obecne wydanie obejmuje tekst Etyki w trzech tomach (t. 1: etyka ogólna, t. 2-3: etyka szczegółowa), biogram autora zawierający bibliografię oraz uwagi o doniosłości dzieła z uwagi na jego głębię antropologiczną, a także indeksy: osobowy i rzeczowy.
Ponieważ poprzednie wydanie zostało ocenzurowane we fragmentach dotyczących sprawiedliwości, gdzie Autor - Jacek Woroniecki wskazywał i komentował błędy ustroju komunistycznego, praca redakcji nad nową edycją dotyczyła przede wszystkim uzupełnienia tekstu o fragmenty usunięte przez cenzurę.
Obecne trzytomowe wydanie przynosi pierwotną, zgodną z zamierzeniem autora wersję dzieła. W trosce o jego dobrą recepcję tekst Etyki został ponadto przejrzany i poprawiony, pisownia zmodernizowana, a zapisy bibliograficzne zaktualizowane.
Szczegółowy biogram przybliża Czytelnikom niezwykłą postać Jacka Woronieckiego, specyfikę jego twórczości pisarskiej i działalności organizacyjnej oraz stan współczesnych badań nad jego dorobkiem. O. Woroniecki, którego 65-lecie narodzin do nieba obchodzimy obecnie, był teologiem i filozofem, etykiem, profesorem i rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, duszpasterzem i organizatorem życia społecznego w odrodzonej Polsce. Jego twórczość w tych licznych dziedzinach posiada wielką wartość kulturową oraz niesie nieprzemijające i aktualne treści. Podkreślając znaczenie o. Woronieckiego dla polskiej kultury i katolicyzmu Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, wskazywał:
„jego wkład w życie Kościoła w Polsce był olbrzymi. Był to wkład myśliciela, teologa, profesora i duszpasterza: łączył jedno z drugim. Niewątpliwie najtrwalej zostanie w skarbcu naszej katolickiej kultury przez swoje dzieła. Są wśród nich dzieła, których chyba długo jeszcze nic nie zastąpi".
Najważniejszym z tych dzieł jest Katolicka Etyka Wychowawcza, która w czasach kryzysu wychowania na skutek upowszechnienia teorii antypedagogiki i relatywizmu moralnego okazuje się być szczególnie aktualną. Istotne wymiary jej niezbędności i aktualności są wyznaczone przez: konieczny związek, jaki dostrzega o. Woroniecki, pomiędzy etyką a antropologią, oraz pomiędzy pedagogiką i etyką.
Ponieważ wychowanie jest oddziaływaniem na drugiego w celu umożliwienia mu pełnego rozwoju, musi się opierać na wiedzy o tym, kogo wychowywać, i do jakich postaw i celów. Odpowiedź zaś na pytanie: jak wychowywać, zdaniem Woronieckiego, wymaga wskazania na cnoty jako usprawnienia moralnego działania. Dzięki harmonijnemu połączeniu trzech płaszczyzn: etyki, antropologii i pedagogiki Katolicka Etyka Wychowawcza pozostaje niezastąpionym i wręcz niezbędnym uniwersalnym przewodnikiem po sprawach moralnych, pełnym realizmu i głębokiej mądrości.
O Autorze:
Jacek Woroniecki był dominikaninem, filozofem, pedagogiem i teologiem. Żył w latach 1878–1949 i zmarł w opinii świętości w Krakowie. Po uzyskaniu dosyć solidnego wykształcenia, głównie we Fryburgu w Szwajcarii, wykładał m.in. jako profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także w Collegium Angelicum w Rzymie. Najważniejsze dokonania Jacka Woronieckiego to te, które związane są z jego działalnością naukową i pisarską. One mają charakter ponadczasowy i uniwersalny. Ale o. Jacek był też dobrym organizatorem życia naukowego w Polsce międzywojennej, m.in. jako rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dziekan Wydziału Teologii na tejże uczelni, wykładowca na licznych kursach dla inteligencji katolickiej i harcerzy; ceniony był też wysoko jako spowiednik i przewodnik duchowy, oraz badacz dziejów Kościoła katolickiego. Pełnił również wiele odpowiedzialnych funkcji w swoim zakonie, a także wychował liczne grono swoich następców – uczniów, którzy obficie korzystali z jego dorobku naukowego. Dla przykładu, doktorat pod jego kierunkiem napisał M. A. Krąpiec, który po latach mówił o nim, że był to najmądrzejszy człowiek, jakiego miał zaszczyt poznać; zaś św. Jan Paweł II bardzo doceniał jego Katolicką etykę wychowawczą; kiedyś zetknąłem się z jego wypowiedzią, w której jeszcze jako kardynał stwierdził, że dzieło to należy uznać za doniosłe i bardzo znaczące dla etyki w naszym kraju.