Umiejętność rządzenia i rozkazywania - o. Jacek Woroniecki
Książka dotyczy szlachetnej sztuki sprawowania władzy. Władzy, która nie polega na manipulacji, demagogii i stosowaniu technik inżynierii społecznej, lecz na rozumnym i wolnym braniu odpowiedzialności za dobro wspólne. Ta odpowiedzialność – za dobro rodziny, narodu, wspólnoty miejsca i pracy – każe umiejętnie wymagać od siebie i od innych. Niestety, przez lata komunistycznego, a obecnie liberalnego wychowania, straciliśmy umiejętność roztropnego wydawania poleceń i skutecznego ich egzekwowania. Dlatego warto sięgnąć po Umiejętność rządzenia i rozkazywania – doskonały, zwięzły i przejrzysty poradnik kształcenia rozumu i woli, by jak najlepiej rządzić sobą i innymi.
Od dawna istnieje przekonanie, że najwyższą z umiejętności ludzkich jest umiejętność rządzenia innymi: Ars artium — regimen animarum. Góruje ona nad innymi z dwóch względów, z których jednym jest jej doniosłość dla społeczeństwa, a drugim trudność zarówno w jej sprawowaniu, jak i w nabyciu. W samej rzeczy ład i porządek społeczny jest w najwyższym stopniu od tego zależny, czy ci, co stoją na czele poszczególnych grup społecznych i całych społeczeństw, umieją nimi rządzić i bez wstrząsów prowadzić do właściwych im celów. Ale łatwe to nie jest, bo w tej dziedzinie trzeba oddziaływać na jednostki myślące, stanowiące o sobie i mogące zawsze okazać swój sprzeciw i rządom się nie poddać; trzeba umieć do nich podejść, zjednać sobie ich umysły i sprawić, aby same zechciały tego, co im się rozkazuje, aby przejęły do swej woli ten impuls, jaki od rozkazodawców dostają, a z nim i jego siłę. A trudność wzmaga się jeszcze, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie wiadomo gdzie, jak i od kogo się tej sztuki rządzenia uczyć.
Nieraz się słyszy, że najlepszą szkołą rządzenia i rozkazywania jest posłuszeństwo. I tak jest niewątpliwie, ale pod jednym warunkiem, aby to było posłuszeństwo rozumnym rozkazom. Posłuszeństwo względem przełożonych, nie umiejących rozumnie rozkazywać, nikogo rozumnego rozkazywania nie nauczy, raczej zaprawi do tych samych błędów i niedomagań w sztuce rządzenia, jakich przykłady miało się wciąż przed oczami. ba szczególnych zdolności i mocy ducha, aby od nieudolnych rozkazodawców nie przejąć ich nieudolności.
Fragment - Umiejętność rządzenia i rozkazywania - Jacek Woroniecki
Spis treści
Doniosłość zagadnienia
Rządzenie
Rozkazywanie
Karcenie
Niedomagania w rządzeniu
Braki rozkazywania
Błędy w karceniu
Jak dawać siłę z rozkazem
O Autorze:
o. Jacek Woroniecki OP (1878-1949) - teolog, pedagog, etyk, moralista, filozof, dominikanin, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Wieloletni wykładowca akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu, rektor KUL w latach 1922-1924 oraz założyciel Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi; autor m.in. książek: Raport niebieski, Umiejętność rządzenia i rozkazywania, Tajemnica Miłosierdzia Bożego, Katolicka etyka wychowawcza.
O. Jacek Woroniecki zmarł w opinii świętości. Świadczą o tym wspomnienia tych, którzy go znali, współpracowali z nim, korzystali z jego pomocy, czy po prostu stali się świadkami jego cierpienia. Dość szybko zaczęto gromadzić te wspomnienia, w nadziei, że przysłużą się do przyszłej beatyfikacji. Jego wstawiennictwu przypisywane są też niektóre łaski, uzyskane u Boga. U grobu Ojca Woronieckiego, który znajduje się w kościele św. Jacka w Warszawie, można nieraz zobaczyć modlące się osoby. Grupa wiernych gromadzi się tam zwłaszcza w rocznicę jego śmierci, 18 maja, aby podziękować Bogu za życie tego zakonnika i owoce jego działalności.
7 grudnia 2004 r. rozpoczął się w Krakowie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego O. Jacka Woronieckiego. Żyło jeszcze wówczas wielu bezpośrednich świadków jego życia. Zgromadzono wiele materiałów dokumentujących szczegóły jego życia i wyjątkowo rozległą działalność – naukową, dydaktyczną, administracyjno-finansową w sprawach KUL i Zakonu, związaną z kierownictwem duchowym itp. Obecnie trwają prace nad opracowaniem tej dokumentacji, aby w sposób zwięzły i wyczerpujący przygotować ją do przedstawienia Stolicy Apostolskiej.
Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego OP
Boże, źródło wszelkiej świętości, z Twojego natchnienia sługa Boży o. Jacek Woroniecki, wierny syn świętego Dominika, pragnął przybliżać Twą odwieczną Prawdę wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby. Zatroskany o Twoją chwałę, jako prawdziwy przyjaciel Oblubieńca szukał wciąż nowych dróg, aby wspierać drugiego człowieka w dążeniu do Ciebie. Wierzę, że i dziś pomaga swą modlitwą tym, którzy go wzywają. Przez jego wstawiennictwo proszę Cię, udziel mi łaski A jeśli taka jest Twoja święta wola, spraw, aby został zaliczony do grona błogosławionych Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 05.02.2009 r. nr 148(K)2009 — do prywatnego odmawiania.