Od Redakcji
Książka o. Jacka Woronieckiego Królewskie kapłaństwo. Kościół w oczach wiary po raz pierwszy ukazała się w Poznaniu w 1919 roku i przed II wojną światową doczekała się jeszcze 2 wydań (1922, 1935), po wojnie zaś była wznawiana trzykrotnie (1947, 2000, 2009). W niniejszej publikacji połączono ją z artykułem Kościół w oczach wiary, który był drukowany w odcinkach w czasopiśmie „Szkoła Chrystusowa" (1939) nr 2, S. 89-105; nr 3, S.147-162 oraz jako nadbitka (książeczka) we Lwowie w 1939 roku.
W opracowaniu tekstu poprawiono ortografię, interpunkcję oraz zapis małych i wielkich liter, uwzględniając współczesne zasady języka polskiego. Dokonano korekty cytatów z Biblii w oparciu o Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie polskim W. O. Jakuba Wujka (wyd. 3 popr., Kraków 1962).
o. Jacek Woroniecki OP (1878-1949) - teolog, pedagog, etyk, moralista, filozof, dominikanin, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Wieloletni wykładowca akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu, rektor KUL w latach 1922-1924 oraz założyciel Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi; autor m.in. książek: Macierzyńskie serce Maryi, Katolickość tomizmu, Katolicka etyka wychowawcza.
O. Jacek Woroniecki zmarł w opinii świętości. Świadczą o tym wspomnienia tych, którzy go znali, współpracowali z nim, korzystali z jego pomocy, czy po prostu stali się świadkami jego cierpienia. Dość szybko zaczęto gromadzić te wspomnienia, w nadziei, że przysłużą się do przyszłej beatyfikacji. Jego wstawiennictwu przypisywane są też niektóre łaski, uzyskane u Boga. U grobu Ojca Woronieckiego, który znajduje się w kościele św. Jacka w Warszawie, można nieraz zobaczyć modlące się osoby. Grupa wiernych gromadzi się tam zwłaszcza w rocznicę jego śmierci, 18 maja, aby podziękować Bogu za życie tego zakonnika i owoce jego działalności.
7 grudnia 2004 r. rozpoczął się w Krakowie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego O. Jacka Woronieckiego. Żyło jeszcze wówczas wielu bezpośrednich świadków jego życia. Zgromadzono wiele materiałów dokumentujących szczegóły jego życia i wyjątkowo rozległą działalność – naukową, dydaktyczną, administracyjno-finansową w sprawach KUL i Zakonu, związaną z kierownictwem duchowym itp. Obecnie trwają prace nad opracowaniem tej dokumentacji, aby w sposób zwięzły i wyczerpujący przygotować ją do przedstawienia Stolicy Apostolskiej.
SPIS RZECZY
KRÓLEWSKIE KAPŁAŃSTWO
Przedmowa
Rozdział I. Powołanie
Podstawowe prawo powołania: „Jam was wybrał"
Niskie lub złe pobudki powołania
Szlachetne i nadprzyrodzone pobudki
Głos Kościoła
„Tyś jest mój"
Rozdział II. Kapłaństwo
Potrzeba kapłaństwa i jego ustanowienie przez Chrystusa
Rola pośrednika i ofiarnika
Uświęcanie dusz
Nauczanie i duszpasterstwo
Szczegółowe zadania. „Źrenica oka"
Rozdział III. Przygotowanie
Przygotowanie duchowieństwa do pracy w dziejowym
rozwoju
Wychowanie do świętości
Wychowanie a wykształcenie
Cykl nauk
Przygotowanie praktyczne
Błogosławione lata skupienia
Rozdział IV. Wyrzeczenia
Doskonałość kapłańska i wynikające z niej wyrzeczenia
Bezżenność
Czystość życia kapłańskiego i duch umartwienia
Duch ubóstwa
Posłuszeństwo i podporządkowanie siebie Bogu i Kościołowi
„Znak, któremu się będą sprzeciwiać"
Rozdział V. Radości
Obowiązek radości chrześcijańskiej w życiu kapłana
Radości wiary, miłości i modlitwy
Radości duszpasterstwa
Udział w radościach Kościoła
„Wejdź do wesela Pana swego"