Kompletny Brewiarz łaciński dla nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, wydany według stanu na rok 1962. Uwzględnia reguły motu proprio Rubricarum Instructum Jana XXIII z 1960 r.
Imprimatur do nowego wydania brewiarza podpisał Bp. Gregor Maria Hanke OSB.
Psalmy w Brewiarzu podane zostały zgodnie z tradycyjnym przekładem Wulgaty. Rok wydania - 2008; Ilość stron: Tom I: 1732, Tom II: 1496 strony.
Podczas audiencji generalnej w marcu 2009 - Ojciec Święty Benedykt XVI otrzymał od wydawcy jeden egzemplarz Breviarium Romanum 1962 w specjalnej, białej, skórzanej oprawie.
Breviarium Romanum - to księga liturgiczna zawierająca codzienną modlitwę kapłana oraz osób Bogu poświęconych, którą odmawia się w określonych porach dnia, zwanych godzinami kanonicznymi. Prezentowany dwutomowy, tradycyjny Brewiarz kapłański wydany na podstawie ostatniej wersji typicznej sprzed reformy ksiąg liturgicznych dokonanej po II Soborze Watykańskim, z zachowaniem Wulgaty.
Układ Brewiarza został opracowany za pomocą współczesnych technik składu tekstu i druku, co zapewnia przejrzystość treści i łatwość w modlitwie. Ponadto w Brewiarzu Rzymskim umieszczona jest współczesna tabela świąt kościelnych ruchomych, przydatne dla kapłana wątki wyjęte z Rytuału Rzymskiego (Rituale Romanum) takie jak formuły sakramentalne i najczęściej używane błogosławieństwa, a także liczne modlitwy ubogacające duchowe życie katolika.
- Brewiarz został wydrukowany na papierze biblijnym (28 g/m²), dzięki temu mimo swojej objętości liczy tylko ok. 3 cm grubości.
Brewiarz został wydrukowany na dobrej jakości papierze biblijnym w kolorze złamanej bieli, o gramaturze 28 gramów na metr kwadratowy (28 g/m2). (W przeciwieństwie do zwykłego papieru do kopiowania, który ma gramaturę 80 g/m² (lub 21 funtów wagowych).
Dziś w Europie są tylko dwie firmy, które w ogóle są w stanie wyprodukować tego rodzaju ultracienki papier. Na całym świecie tylko kilka drukarni jest w stanie wykonać druk dwukolorowy na tak cienkim papierze, a jednocześnie jest w stanie złożyć i zagiąć arkusze.
Papier ten pod względem gramatury i koloru jest podobnej jakości do papieru powszechnie używanego w przeszłości przez wydawców liturgicznych. Niemożliwe jest użycie cieńszego papieru! Ponieważ arkusze są tak cienkie, woluminy mają tylko 30 i 32 mm grubości i mierzą 1460 stron na cal (575 stron/cm)!
- Okładka wykonana jest ze stosunkowo gładkiej i bardzo elastycznej na zgięcia czarnej skóry cielęcej.
- Na grzebiecie znajduje się elegancki napis w złotym kolorze i pięć pasków imitujących tradycyjne szycie książki. Krawędzie stron „złocone”, a całość uzupełnia sześć wstążek w trzech różnych kolorach.
- W przeciwieństwie do wielu wydań brewiarzy z początku lat 60. niniejsza edycja zawiera tradycyjne tłumaczenie psalmów, czyli tzw. psałterz Gallikański (Wulgata), a nie Psalterium Pianum („psałterz kard. Bei / Piusa XII”) oraz dwukolumnowy układ tekstu.
- Brewiarz jest ozdobiony 33 grafikami oraz licznymi winietami, które oddzielają poszczególne części oraz podkreślają znaczenie niektórych świąt.
- Na końcu Breviarium można znaleźć obszerny dodatek, na który składają się modlitwy przed i po Mszy, Preces Diversae, błogosławieństwa posiłków, Itinerarium (błogosławieństwo podróżnych), litanie zatwierdzone i najpopularniejsze błogosławieństwa z Rytuału oraz najkrótsze formuły Sakramentów sprawowanych w ryzyku śmierci.
- Prezentowane wydanie posiada tabelę świąt ruchomych do 2047 roku.
- Znaczną pomocą są dołączone do zestawu laminowane karty z najpopularniejszymi tekstami oficjum takimi jak Psalm Invitatorium, Benedictus, Magnificat czy antyfony do NMP.
Do dwutomowego zestawu będzie dołączonych 8 oddzielnych kart modlitewnych. Na niektórych z nich znajdują się te same teksty, co na specjalnych pierwszych i tylnych stronach Brewiarza, takich jak Te Deum, Psalm 94 (Psalm Invitatory), Benedictus, Magnificat, ostatnie Antyfony Maryi. Oprócz nich znajdziesz
- Psalmi ad Laudes pro festis.
- Absolutiones in Officio trium vel novem lectionum,
- Antyfony i oracje na oktawę Wielkanocną,
- tak zwane O-Antyfony dla Adwentu i
- Orationes na niedziele po Pięćdziesiątnicy.
Aby karty były trwalsze, zostały one przez Wydawcę zalaminowane, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zapobiega to zagnieceniom czy marszczeniu, a nawet zabrudzeniu jej powierzchni na skutek częstego użytkowania. Karty mają również zaokrąglone rogi, aby chronić strony książki i samą kartę.
Elegancka skórzana oprawa czyni tę księgę godną swej funkcji i jest gwarantem długich lat użytkowania.