.

.

%product-name% %separator% %summary%
%product-name% %separator% %summary%

Tradycja Katolicka - Michał Krajski

Tradycja Katolicka - pochodzenie, istota, rozwój. Relacja do Pisma Świętego - Michał Krajski - książka stanowi spis refleksji i wykładów Michała Krajskiego na temat tytułowego zagadnienia. W obecnych czasach Tradycja katolicka coraz częściej postrzegana jest jako coś nieaktualnego i nieważnego – autor w swej pracy udowadnia jednak jej ponadczasowy charakter.

39,00 zł
Ilość
Produkt w magazynie

Tradycja Katolicka - pochodzenie, istota, rozwój. Relacja do Pisma Świętego - Michał KrajskiJaką tematykę porusza książka Tradycja katolicka?


W książce Tradycja katolicka Michał Krajski stara się ukazać piękno wartości, jakie głosi Kościół. Dzieło uświadamia, jak ważna jest wiara i związana z nią Tradycja. Autor udowadnia jej ponadczasowy charakter  – jest to ważne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy to coraz częściej umniejsza się jej znaczenie, postrzegając za coś nieaktualnego i nieważnego.

Kim właściwie są „tradycyjni katolicy”? Kiedy powstał ten termin? Jak w istocie wygląda korelacja między Tradycją a Pismem Świętym? Czy Tradycja może się rozwijać? Michał Krajski postanawia odpowiedzieć na te i szereg innych pytań związanych z tytułową Tradycją katolicką.

Nie mamy na ziemi i w tym przemijającym życiu nic cenniejszego niż wiary, która daje życie wieczne. Źródłem tego życia jest Bóg. Przekazuje je Kościół, czerpiąc ze skarbca depozytu wiary, na który składa się Pismo Święte i Tradycja katolicka.

Jakiekolwiek lekceważenie Tradycji jest więc lekceważeniem samej wiary, a ostatecznie – Boga. Na to nie może być przyzwolenia. W ostatnich dziesięcioleciach Tradycja katolicka znajduje coraz mniej zrozumienia nawet u katolików, którzy często postrzegają ją błędnie jako ludzki wymysł, archaizm, coś nieważnego.

Może się wydawać, zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom, że dla Tradycji nie ma przyszłości. Została zepchnięta na margines, modernizm przeżarł dusze większości wiernych, nie ma już powrotu do tego, co było. Jeśli jednak rozumiemy, czym Tradycja jest, pojmujemy, iż jest częścią Bożego Objawienia, nie możemy popadać w zniechęcenie. Bóg żyje i nie pozwoli, aby ludzie stracili możliwość poznania Go w całej pełni. On czeka, aż my sami upomnimy się o to, by objawiać się nam w całej okazałości.

Spis treści książki Tradycja katolicka Michała Krajskiego:


Spojrzenie pierwsze

Odpowiednia perspektywa


Rozdział I
Tradycja katolicka – uwagi wstępne

Życie, które pulsuje


Rozdział II
Istota Tradycji

Dom z cedrów


Rozdział III
Tradycja a Pismo Święte

Wypocznij w jego cieniu


Rozdział IV
Pismo Święte w świetle Tradycji katolickiej

Drzewo i ogrodnik


Rozdział V
Tradycja a Urząd Nauczycielski Kościoła

Drzewo i jego gałęzie


Rozdział VI
Tradycja i tradycje

Wzrost drzewa


Rozdział VII
Rozwój Tradycji

Wieczność drzewa


Rozdział VIII
Św. Wincenty z Lerynu o Tradycji katolickiej

Próba wycięcia drzewa


Rozdział IX Tradycja a pierwotne chrześcijaństwo

"(...)Michał Krajski w publikacji Tradycja katolicka pisze o Tradycji jako o czymś, co z daleka może wydawać się bezkształtne, nijakie, nieatrakcyjne. Wystarczy jednak spojrzeć na nią z pewnego oddalenia, z innej perspektywy, by dostrzec jej bogactwo, piękno i majestat. To bogactwo jest ogromne, jednak by je ujrzeć, niezbędne jest odrzucenie utartych schematów, przyzwyczajeń myślowych i uprzedzeń. Trzeba także okazać pokorę, uznać, że Tradycję katolicką możemy zrozumieć dopiero po wielu wysiłkach, uniżeniu i długotrwałej kontemplacji. 

W Tradycji katolickiej Autor podkreśla, że celem działań ludzi kochających Tradycję nie jest walka z kimkolwiek, lecz walka o coś – „o realizację Bożej woli, o bogactwo Kościoła, o depozyt wiary”. Musimy pamiętać o tym, że nie ma na tym świecie nic cenniejszego niż wiara, która da nam życie wieczne. A to życie wieczne ofiarował nam sam Bóg. Dlatego też lekceważenie Tradycji katolickiej jest lekceważeniem wiary, a ostatecznie – Boga. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach Tradycja postrzegana jest jako ludzki wymysł, coś archaicznego, mało ważnego. Została zepchnięta na margines. Jak z tym walczyć?

Nie możemy pozwolić na to, by ten stan się pogłębiał. Tradycja katolicka jest darem Bożym, który powinniśmy poznać w całej pełni i go pokochać, zachwycać się nim niczym rozłożystym cedrem na Libanie. Dzielmy się tym bogactwem, tą Tradycją z innymi(...)".

Źródło: www.nacjonalista.pl/

Msza Święta Wszech Czasów – zdjęcie: sodalitium.eu


Opis

Wydawnictwo
3DOM
Oprawa
Miękka
Format
13,5 x 19,5 cm
Ilość stron
157
ISBN
978-83-67142-66-3
Autor
Michał Krajski
Tytuł oryginału
Tradycja Katolicka - pochodzenie, istota, rozwój. Relacja do Pisma Świetego.
Rok wydania
26 VII 2023
Kod EAN
9788367142663

Specyficzne kody

Zobacz także

Blog nawigacja

Najnowsze posty

Uroczystość świętego Michała, Archanioła | 29-go września
Uroczystość świętego Michała, Archanioła | 29-go września
27 wyświetlenia 2 Lubię

Święty Michał, Archanioł, jest według nauki Kościoła i tradycyi jednym niebieskich z siedmiu duchów, stojących u...

Czytaj więcej
Stworzenie aniołów. Strącenie Lucyfera | Maria z Agredy - Mistyczne miasto Boże
Stworzenie aniołów. Strącenie Lucyfera | Maria z Agredy - Mistyczne miasto Boże
113 wyświetlenia 2 Lubię

Mistyczne Miasto Boże - Maria z Agredy | Stworzenie aniołów. Strącenie Lucyfera (...) Aniołowie święci posłusznie...

Czytaj więcej
Do wszystkich – jak zachować wiarę katolicką cz. 2 - Bp Józef Sebastian Pelczar
Do wszystkich – jak zachować wiarę katolicką cz. 2 - Bp Józef Sebastian Pelczar
153 wyświetlenia 2 Lubię

Strzec się trzeba także modernizmu, czyli tego systemu filozoficzno-teologicznego, który w najnowszych czasach...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

12 Polecane z tej kategorii