Tradycja i kryzys w Kościele - Ks. Tomasz Józef Michał Jochemczyk, Michal Krajski
Ksiądz Tomasz Jochemczyk wskazując na to, że mamy dziś do czynienia z olbrzymim kryzysem wskazuje także na drogi wyjścia z niego. Zawsze są to drogi, które prowadzą do Tradycji, do katolickiej nauki i liturgii, po to, by umiłować Pana Boga ponad wszystko i okazać Mu, jak największą cześć.
Pierwszą z tych dróg, jest powrót do Mszy Świętej trydenckiej. Tym razem Ksiądz skupia się na pokazaniu, że ze Mszą Świętą sprawowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jak określana jest Msza trydencka, wiąże się głęboka i katolicka duchowość. Jest to wynikiem zasady, którą sformułował św. Prosper z Akwitanii w V wieku, a która brzmi „lex orandi lex credendi”, a więc „prawo modlitwy prawem wiary”. Kościół katolicki zawsze uznawał, że to, jak się modlimy ma bezpośredni wpływ na to, jak wierzymy.
Troska o wiarę powinna stać się zatem przede wszystkim troską o liturgię, która tę wiarę wyznacza i determinuje. Ksiądz ukazując duchowość Mszy Świętej trydenckiej pokazuje też, jak pewne współczesne reformy liturgiczne wpłynęły na zmianę naszej wiary, na pojmowanie Boga i na relację człowieka do Niego.
Drugą z dróg, które mogą nas wyprowadzić z obecnego kryzysu jest odkrycie z powrotem prawdziwej tożsamości kapłańskiej, która została zagubiona. Ksiądz Tomasz Jochemczyk patrząc nie tylko na polską rzeczywistość, ale mając także doświadczenie z Włoch, opisuje, jak np. porzucenie przez księży sutann wpływa na ich pojmowanie siebie. Wskazuje także na to, że i w związku z tym problemem ratunkiem jest powrót do Mszy Świętej trydenckiej, bo nowa Msza sprzyja rozmyciu tej najgłębszej prawdy o tym, kim jest katolicki kapłan, prawdy o tym, że jest ofiarnikiem, a więc tym, który składa Ofiarę. Kapłan katolicki jest także samą Ofiarą, bo jest „alter Christus”, drugim Chrystusem, który działa „in persona Christi”, w osobie Chrystusa.
Ksiądz zaznacza, że w momencie, kiedy kapłani zapominają o tej najgłębszej tożsamości stają się jedynie pracownikami socjalnymi, aktywistami społecznymi lub co najwyżej organizatorami różnorakich wspólnot. Ich powołaniem jest natomiast naprawdę, coś nieskończenie wspanialszego.
Spis treści:
Wstęp Stanisława Krajskiego
Wstęp Michała Krajskiego
Rozdział I Źródła kryzysu w Kościele
Rozdział II Duchowość Mszy Świętej trydenckiej
Rozdział III Dystans do Pana Boga i świadomość grzechu
Rozdział IV Cele Mszy Świętej
Rozdział V Kim jest kapłan katolicki?
Rozdział VI Potrzeba prawdziwych kapłanów