Napór Orientu na Zachód - Feliks Koneczny
Pierwsze prawo, cywilizacji tyczące, orzeka, jako każda z nich, dopóki jest żywotna, póki nie zamiera, dąży do ekspansji. (...) Drugie prawo dziejowe: dwie cywilizacje, znalazłszy się na tym samym terenie, muszą z sobą walczyć. Pogranicze cywilizacji żywotnych jest zawsze a zawsze widownią ich walki. (...)
Przy licznych tych pochodach i zachodzeniu jednej cywilizacji na drugą, wpływają one oczywiście wzajemnie na siebie (...) Ale mylnym jest mniemanie, iż z ciągłych wzajemnych wpływów może powstać synteza cywilizacji. Przenigdy! Nie ma syntez między cywilizacjami – i to jest trzecim prawem dziejowym. (...)
Kto ocali u nas cywilizację łacińską? Jedną tylko znam siłę do tego zdatną i powołaną: Kościół. Tu, w Europie w ogóle, jest to jego cywilizacja, jego córa, bronić mu przeto wypadnie swej własności, swego żywiołu. Ale powodzenie zależy od tego, czy miłośnicy tej cywilizacji zrozumieją, że nie obronią jej, jeśli nie staną zarazem w szeregach Kościoła. W tej walce trzeba być koniecznie katolikiem, inaczej walka będzie próżną. Można by nawet wyrazić się, że wystarcza walczyć o katolickość Polski, a gdy obronimy Kościół, cywilizacja łacińska będzie nam przydana, ocalona. - Feliks Koneczny - Napór orientu na zachód
Cywilizacje nigdy się nie łączą
Kultury zachodząc jedna na drugą, wywierają na siebie niesamowity wpływ. Nie można jednak mylić tego z syntezą cywilizacji – do takiego zjawiska nigdy nie dochodzi! Zatem powinniśmy mieć świadomość tego, że rozpoczęcie panowania nowej cywilizacji na danym obszarze, równocześnie liczy się z zagładą wcześniejszej cywilizacji.
W jaki sposób uchronić cywilizację łacińską?
Jedyną mocą zdająca się uchronić cywilizację łacińską przed zagładą okazuje się wiara katolicka. W końcu cywilizacja ta jest córką Kościoła, dlatego też jej obrona przez chrześcijan powinna być naturalna. Powodzenie tej misji zależy jednak od tego, czy wszyscy zwolennicy łacińskiej cywilizacji staną razem w szeregu, by bronić jej cnót i zwyczajów. W bitwie tej bardzo istotną grupą są katolicy, którzy stanowią filar Kościoła. Sama walka o katolickość naszego kraju może w niesamowity sposób przyczynić się do ochrony łacińskiej cywilizacji, a co za tym idzie całej europejskiej historii i kultury.