Książka Dariusza Zalewskiego - Decyduj i walcz. Podstawy formowania charakteru - to podręczna broń każdego, kto jest zainteresowany „pokonywaniem niemożliwego" i wznoszeniem się na wyższy poziom doskonałości, a ściślej pisząc - świętości. Znajdą tu inspirację zarówno młodsi, jak i starsi; wychowawcy, rodzice, ale również ich wychowankowie.
Główna idea i cel
„Decyduj i walcz!" kontynuuje tematykę książek: „Wychować człowieka szlachetnego" i „Sztuka samowychowania". Chodzi zatem o powrót do korzeni wychowania i ukazanie tradycyjnych rozwiązań, w nowej, dostosowanej do współczesnych realiów formie.
Ale nie kończy się tylko na przekazywaniu informacji. Czytelnik oprócz odpowiedniej dawki wiedzy odpowiednio motywuje się do pracy nad sobą, a zdobyte w trakcie lektury informacje dodatkowo wskazują mu, jak utrzymać motywację na optymalnym poziomie.
Treść
Książka - Decyduj i walcz - składa się z 25 artykułów, które poruszają tematykę kształtowania charakteru. Mowa w nich o:
- o roztropnym decydowaniu,
- o sposobach radzenia sobie ze „słomianym zapałem",
- o motywacyjnym perpetum mobile,
- o największym sekrecie motywacji,
- o sztuce tłumienia smutków,
- o pokonywaniu nawyku odkładnia i lenistwa,
- o punktualności,
- o porządku,
- o oszczędzaniu czasu,
- o osiąganiu pokoju wewnętrznego,
- o panowaniu nad gniewem,
- o czystości moralnej,
- o panowaniu nad mimiką i gestami,
- o formacji intelektualnej i retorycznej.
Do kogo skierowana jest praca?
„Decyduj i walcz!" powinna zainteresować zarówno młodszych, jak i starszych Czytelników. Jej treść nie powinna być zbyt trudna dla uczniów szkół średnich. Oczywiście rodzice i wychowawcy również znajdą tu wiele inspiracji. Jeśli bowiem coś możemy zastosować w pracy samowychowawczej w stosunku do siebie, to możemy to także zastosować w wychowaniu dzieci.
Oryginalność książki
Obecnie na rynku znajduje się wiele publikacji z dziedziny tzw. „rozwoju osobistego". Wiele z nich obiecuje natychmiastowy efekt, a niektóre z nich odwołują się nawet do technik niemal magicznych. Tutaj mamy powrót do tradycji, do formowania charakteru w oparciu o sprawdzone, tradycyjne metody. Nie ma obiecanek bez pokrycia. Są wskazówki, których konsekwentne stosowanie powinno prowadzić do trwałych i pozytywnych efektów.