Broszura pt. Masoneria — Czym jest, a czym nie jest stanowi zbiór artykułów zamieszczonych w latach trzydziestych XX wieku w „La France Catholique”, organie wielkiej organizacji antymasońskiej we Francji (Federation Nationale Catholique).
Autorem ich jest były mason, później gorliwy katolik, piszący pod pseudonimem „Verax”.
Verax, jak to zauważył tłumacz broszury na język polski w swojej adnotacji zamieszczonej przed jej testem, postąpił bardzo mądrze;. zamiast kreślić długą historię masonerii od jej powstania do naszych czasów, zamiast starać się wyłożyć przeciętnemu inteligentowi zawiłe doktryny wolnomularskie, po prostu dosłownie zacytował wyjątki z rozmaitych przemówień masonów na konwentach Wielkiego Wschodu.
Na wątpliwości nie ma tu miejsca; przytaczane zdania, tchnące nienawiścią do Kościoła i świadczące o komunistyczno-bezbożnym nastawieniu masonerii. wypowiedziane były przez samych masonów na ich poufnych zebraniach. Tak bogatego materiału informacyjnego, udowodnionego należycie (fragmenty sprawozdań z konwentów Wielkiego Wschodu z lat 1920, 1923, 1925, 1926, 1928, 1929, 1930 i 1931), dostarczyć mógł tylko członek wolnomularstwa, dopuszczony do spraw zakulisowych sekty.
Lektura wyżej wymienionych sprawozdań pozwala, na co warto zwrócić uwagę. na wyrobienie w sobie przekonania o wielkim wpływie masonerii na zbudowanie siły francuskiej lewicy w XX, a co za tym idzie i w XXI wieku.
Prezentowane opracowanie książki - Masoneria czym jest, a czym nie jest, wydane zostało w Polsce po raz pierwszy tuż przed wybuchem II wojny światowej w Księgarni Św. Wojciecha. Poprzedzone zostało obszerną przedmową ks. Zygmunta Kaczyńskiego, ówczesnego dyrektora Polskiej Katolickiej Agencji Prasowej.
Fragment Przedmowy do ksiązki Masoneria czym jest, a czym nie jest - Ks. Zygmunta Kaczyńskiego:
Dopiero dziś zaczynają sobie narody zdawać sprawę z niebezpieczeństwa masońskiego. Zgubna działalność wolnomularzy została potępiona w 16 encyklikach papieskich.
W encyklice In eminenti papież Klemens XII nakłada ekskomunikę na masonów, jako na „wrogów bezpieczeństwa publicznego”.
Benedykt XIV potępia w r. 1751 w encyklice Providas tajemny charakter i rewolucyjne tendencje wolnomularstwa.
Pius VIII uważa w bulli Ecclesia z r. 1821 masonerię za źródło ruchów antyreligijnych.
Pius IX pięciokrotnie potępiał masonerię, uważając, że celem jej jest zniszczenie Kościoła i cywilizacji chrześcijańskiej.
Jednym z ważniejszych oświadczeń w tej dziedzinie jest encyklika Leona XIII Humanum genus z dn. 20 kwietnia 1884 r. Zawiera ona jakby cały kodeks postępowania katolików wobec wolnomularzy.
s. 6 ( Z wprowadzenia ks. Zygmunta Kaczyńskiego, dyrektora Polskiej Katolickiej Agencji Prasowej )
„Pragnę dziś bronić cię, Szatanie, bracie nasz: w niedoli, potępiony na wszystkie czasy, Wielki Przeciwniku boskiej dobroci, Szatanie, bracie ludzi... Nie zwracam się do starego Boga zachodu, który karmi się krwią Chrystusa, ale do ciebie zwracam swe ufne spojrzenie, Szatanie, bracie nasz”... („L’Acacia”, modlitwa masona, październik 1924 r., s. 69).
s. 8 (Z wprowadzenia ks. Zygmunta Kaczyńskiego, dyrektora Polskiej Katolickiej Agencji Prasowej)
Spis treści:
Wprowadzenie
- Wolnomularstwo i jego kryzys ( Ks. Zygmunt Kaczyński - Dyrektor Polskiej Katolickiej Agencji Prasowej )
Od tłumacza
I. PRAWDZIWE OBLICZE MASONERII
- Czy istnieje masoneria?
- Prawdziwe oblicze masonerii
- Anonimowość masonerii
- Przesądy w walce z masonerią
- Cel walki z masonerią
II. DZIAŁALNOŚĆ MASONERII WE FRANCJI
- Masoneria a zagadnienia współczesne
- Masoneria a Kościół
- Masoneria a dziecko
- Masoneria a polityka
- Masoneria a socjalizm
Wnioski