KATECHIZM RZYMSKI
(Katechizm Trydencki, Katechizm Soboru Trydenckiego, łac. Catechismus ex decreto Concilii Tridentini ad parochos)
Pierwszy oficjalny Katechizm katolicki. Zawiera streszczenie doktryny Kościoła katolickiego, ogłoszony został w 1566 r. przez papieża Piusa V, na życzenie Soboru Trydenckiego i z wykorzystaniem jego uchwał.
Katechizm dla Kapłanów Kościoła Katolickiego❗
Katechizm przeznaczony był zasadniczo dla duchowieństwa parafialnego (zwłaszcza proboszczów) jako pomoc przy nauczaniu prawd wiary; szeroko używany do XIX w.
W czterech głównych częściach objaśnia: Skład Apostolski (tom I O Wierze), Sakramenty (tom II), Dekalog i Modlitwę Pańską (tom III).
Przedstawiamy Państwu Tom I Katechizmu Rzymskiego najbardziej popularnego Katechizmu w dziejach Kościoła, wielokrotnie wznawianego na przestrzeni wieków.
Ostatnie polskie wydanie tegoż Katechizmu przypada na rok 1880 (wydanie II Kraków) i 1866 (wydanie I Jasło). Oba katechizmy stanowiły poprawione i uwspółcześnione wznowienie Katechizmu Rzymskiego, który wydawany był wielokrotnie w poprzednich wiekach.
Niniejszy Katechizm przygotowano na podstawie ostatniego polskiego wydania (Kraków, 1880 r.), jedynie w miejscach wątpliwych i nieczytelnych korzystano z wydania z 1866 r.
Zachowano niezmiennie słownictwo z ostatniego polskiego wydania, poprawiono jedynie zauważone błędy w odnośnikach do Pisma Świętego (omyłki co do nazwy ksiąg, numeracji rozdziałów i wersetów prawdopodobnie powstałe w wyniku błędu redakcji lub drukarni) oraz rozwinięto niektóre skróty (takie jak Chr. Chrystus, Duch św. Duch Święty i tym podobne).
W niniejszym wydaniu zachowano dawną formę zapisu sigli biblijnych. Dla wygody czytelnika, na końcu zbioru umieszczono spis skróconych form zapisów nazw ksiąg użytych w Tomie I (w kolejności alfabetycznej) w porównaniu z dzisiejszą formą zapisu.
Publikacja powstała na podstawie ostatniego polskiego wydania Katechizmu Rzymskiego (wydanie II Kraków, 1880 r.), z wykorzystaniem wydania I (Jasło, 1866 r.). Aprobata I wydania: Przemyśl, 14.12.1865 L. 503.; Aprobata II wydania: Imprimatur Albinus Eppus. 22.12.1879, Kraków. Szczegółowy wykaz wykorzystanych pozycji książkowych znajduje się na końcu zbioru (Bibliografia). Szczegółowe informacje o zezwoleniach nadanych przez Władze Kościelne znajdują się na końcu zbioru (Bibliografia).