Koniec świata. Eschatologia Tom III - Ks. Marcin Ziółkowski
   Koniec świata. Eschatologia Tom III - Ks. Marcin Ziółkowski

   Koniec świata. Eschatologia Tom III - Ks. Marcin Ziółkowski

   Opinia (0)
   34,90 zł
   Z Podatkiem
   Polityka zwrotów: 14
   Dostawa 1-3 dni
   Produkt w magazynie

   Koniec świata. Eschatologia Tom III - Ks. Marcin Ziółkowski


   Koniec świata, zmartwychwstanie ciał, paruzja Chrystusa, Sąd Ostateczny, odnowienie wszechświata.

   Ilość :
   Otrzymasz 34.9 Punktów NAGRODY przy zakupie co najmniej 1. produktu. Nagrodę można wykorzystać do opłacenia kolejnych zamówień, zamienić na kod rabatowy lub kupon. Aby skorzystać z NAGRODY należy zarejestrować nowe KONTO KLIENTA lub zalogować się na już istniejące. Chcesz wiedzieć więcej? - sprawdź nasz PROGRAM LOJALNOŚCIOWY FAMILIS!
   Blisko

   🧐 Dowiedz się więcej o naszych promocjach oraz programach LOJALNOŚCIOWYCH i PARTNERSKICH klikając w

   LINK

   Write your review

   Testowa tabela rozmiarów - size chart content - Size/Chart/Table

   • Polityka prywatnośćiPolityka prywatnośći - Dbamy o Twoją prywatność. Tutaj znajdziesz informacje dot. zasad przetwarzania danych osobowych.
   • Zasady dostawyZasady dostawy
   • Regulamin zwrotówRegulamin zwrotów - Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. 14 DNI NA ODSTĄPIENIE OD UMOWY BEZ PODANIA PRZYCZYNY.

   Koniec świata. Eschatologia Tom 3 - Ks. Marcin Ziółkowski


   Koniec świata, zmartwychwstanie ciał, paruzja Chrystusa, Sąd Ostateczny, odnowienie wszechświata.


   Seria „Eschatologia”: Śmierć i sąd, Niebo i piekło, oraz Koniec świata

   Lektura tych książek – wydanych ponownie po ponad pół wieku – jest niezwykle ważna dla każdego. Seria „Eschatologia” ks. Marcina Ziółkowskiego dotyka bowiem spraw ostatecznych, takich jak: śmierć i sądniebo i piekło, oraz koniec świata.

   Życie pozagrobowe zawsze było i jest przedmiotem specjalnych zainteresowań człowieka. Prawd z tej dziedziny nie poznajemy jednak bezpośrednio. Są one bowiem dla nas na wskroś transcendentalne, gdyż w obecnym życiu doczesnym „chodzimy w wierze, a nie w widzeniu”. Poznajemy je tylko za pomocą nadprzyrodzonego światła wiary. „Wiele rzeczy pokazano ci, które przewyższają rozum ludzki” – czytamy w Piśmie ŚwiętymBóg, powołując człowieka do nadprzyrodzonego szczęścia w niebie, objawił mu pewne metafizyczne prawdy z dziedziny życia pozagrobowego. Nie odsłonił On jednak umysłowi ludzkiemu wszystkich tajemnic pozagrobowych i nie ukazał nam tych prawd w pełnym świetle i we wszystkich szczegółach. Chciał bowiem, żeby człowiek miał zasługę za akty wiary i w działaniu posiadał swobodę decyzji swej wolnej woli. Dlatego – jak mówi filozof z Królewca, Immanuel Kant – „niezgłębiona Mądrość, dzięki której istniejemy, jest równie godna czci w tym, czego nam odmówiła, jak i w tym, czego nam raczyła udzielić”.

   Ten traktat w teologii dogmatycznej, który zawiera naukę o rzeczach ostatecznych, w nomenklaturze teologicznej nazywa się eschatologią. Nazwa ta pochodzi od greckich słów: „ostatni, ostateczny” i „nauka”.

   Eschatologia dzieli się na eschatologię indywidualną i powszechną. Eschatologia indywidualna traktuje o rzeczach ostatecznych człowieka. Przedmiotem zaś eschatologii powszechnej są ostateczne rzeczy świata materialnego. Rzeczami ostatecznymi człowieka są:

   - śmierć

   - sąd szczegółowy

   - czyściec

   - niebo lub piekło.


   Ostateczne zaś rzeczy świata to: koniec świata, zmartwychwstanie ciał, paruzja Chrystusa i Sąd Ostateczny oraz palingeneza kosmiczna, czyli odnowienie wszechświata.

   Studium eschatologii posiada doniosłe znaczenie. Wzbogaca przede wszystkim umysł wiedzą o prawdach wiecznych. Człowiekowi „obiecanemu śmierci” ukazuje u kresu jego życia doczesnego życie wieczne, w swoim trwaniu nigdy się nie kończące.


   We wszystkich sprawach twoich pamiętaj na ostatnie rzeczy twoje, a na wieki nie zgrzeszysz.

   Św. Tomasz z Akwinu naucza, że w naturze ludzkiej istnieje pragnienie nieśmiertelności, pęd za życiem nigdy się nie kończącym. „Wszelki byt – mówi on – który posiada umysł, z natury swej pragnie istnieć zawsze”. Otóż w studium eschatologii katolickiej człowiek znajduje pełne wyjaśnienie aspiracji swojej natury i wytłumaczenie najbardziej interesujących go zagadnień, a mianowicie tych, które dotyczą jego celu ostatecznego i prawdziwego sensu jego życia.

   Eschatologia katolicka w oparciu o objawienie Boże i rozum uzasadnia człowiekowi, że dzień śmierci „jest dniem narodzin do życia wiecznego”. Śmierć kładzie kres jedynie całemu szeregowi biologicznych procesów, którym według praw natury podlega człowiek w ciągu swego życia. Nie jest ona jednak kresem istnienia duszy, która z natury jest nieśmiertelna. „Kiedy śmierć na człowieka przyjdzie – mówi Platon – wówczas chyba to, co w nim śmiertelne, umiera, a to, co nieśmiertelne, całe i niezepsute oddala się i odchodzi precz; uszło śmierci”, i jak mówi dalej: „dusza jest nieśmiertelna i niezniszczalna”. W chwili śmierci życie nie przestaje bynajmniej istnieć i nie ulega zagładzie, lecz przeciwnie, zmienia się tylko i w innych warunkach przedłuża się w nieskończoność.

    Wizja wiekuistego szczęścia niebieskiego i uwielbienia człowieka w chwalebnym zmartwychwstaniu najoczywiściej potwierdza słuszność słów apostoła, że „utrapień czasu niniejszego ani porównać nie można z przyszłą chwałą, która się w nas objawi”. Kontemplacja radosnych tajemnic życia wiecznego podtrzymuje człowieka na duchu i dodaje mu siły do cierpliwego znoszenia i przetrwania wszystkich przeciwności i twardych doświadczeń doczesnego życia. Ta „nadzieja pełna nieśmiertelności” utwierdza człowieka w silnym przekonaniu, że chociaż „poprzez wiele utrapień trzeba nam wejść do Królestwa Bożego”, to jednak:

   „dzisiejsze utrapienie nasze, lekkie i przemijające, chwałę wiekuistą wagi niezmiernej sprawuje w nas. Jesteśmy bowiem zapatrzeni nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne: to bowiem, co widzimy, doczesne jest, a czego nie widzimy – wieczne”.


   Źródło: Ks. Marcin Ziółkowski - RodzinaKatolicka.pl

   WDS - Sandomierz

   Opis

   Wydawnictwo
   WDS Sandomierz
   Oprawa
   Miękka
   Format
   195x125
   Ilość stron
   424
   ISBN
   978-83-257-0840-5
   Autor
   Ks. Marcin Ziółkowski
   Tytuł oryginału
   Koniec świata. Eschatologia Tom III
   Rok wydania
   2015

   Brak recenzji użytkowników.

   Napisz swoją opinię
   Koniec świata. Eschatologia Tom III - Ks. Marcin Ziółkowski

   Zobacz także

   Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

   🧐 Dowiedz się więcej o naszych promocjach oraz programach LOJALNOŚCIOWYCH i PARTNERSKICH klikając w

   LINK

   Koniec świata. Eschatologia Tom 3 - Ks. Marcin Ziółkowski

   Koniec świata. Eschatologia Tom III - Ks. Marcin Ziółkowski

   34,90 zł
   Z Podatkiem
   Polityka zwrotów: 14
   Dostawa 1-3 dni