Święty Tomasz z Akwinu: przewodnik dla początkujących - Edward Feser
Jedno z podejść badawczych w historii filozofii polega na usytuowaniu wielkich myślicieli przeszłości w historycznym kontekście, w którym pracowali i określeniu, jakie społeczne, polityczne, kulturowe i filozoficzne okoliczności wpływały na ich idee. To podejście z pewnością ma swoje zalety, szczególnie jeśli chodzi o pomoc w poprawnym zrozumieniu co filozof miał na myśli, mówiąc to lub tamto. Jednakże realizowane nazbyt konsekwentnie, może oderwać nas od tego, co sami myśliciele uważali za istotne. Filozofowie przeszłości nie pisali po to, aby odzwierciedlić swoje czasy lub zapewnić przyszłym historykom coś do zrobienia. Ich praca była nakierowana na sprawy poza nimi, na coś innego – na prawdę o rzeczach – i co ostatecznie ma znaczenie, na to, czy udało im się ją osiągnąć. Jak sam Akwinata niegdyś napisał, „studiowanie filozofii nie polega na badaniu co kto sądził, lecz na badaniu jak się rzeczy mają”.
Fragment z książki - Święty Tomasz z Akwinu: przewodnik dla początkujących
O Autorze:
Edward Feser (ur. 1968), amerykański filozof, pisarz i wykładowca Pasadena City College w Kalifornii. Będąc ateistą nawrócił się na katolicyzm dzięki lekturze dzieł św. Tomasza z Akwinu i Arystotelesa. Jego Tomasz z Akwinu: Przewodnik dla początkujących jest bardzo popularnym wśród amerykańskich studentów wprowadzeniem do filozofii Akwinaty.
Żeby poznać życie i myśl tego wielkiego umysłu, ale jakże skromnego człowieka, nie są potrzebne studia filozoficzne, znajomość epoki średniowiecza, czy nawet łaska wiary. W naszej Księgarni rodzinnej FAMILIS prezentujemy szereg książek i opracowań przybliżających nas do poznania sylwetki tego wielkiego świętego. Przykładem niech tu będzie chociażby znany angielski pisarz G.K. Chesterton , który w książce Święty Tomasz Z Akwinu przybliża w charakterystyczny dla siebie sposób współczesnym czytelnikom nie tylko życiorys i dorobek intelektualny bohatera tej pracy, ale kreśli obraz średniowiecznej kultury intelektualnej, która jak żadna inna poddana jest wielu nazbyt uproszczonym przesądom, żeby nie napisać celowym przeinaczeniom. W efekcie każdy, bez względu na wiek, stosunek do wiary czy filozofii, ma szansę na zawarcie znajomości ze św. Tomaszem. Jakie zaś dalsze kroki poczyni z tą znajomością, to już jest każdego czytelnika indywidualna decyzja…
Teksty Magisterium Kościoła jak np: Encyklika O Potrzebie Odnowienia Filozofii Tomistycznej Aeterni Patris - Leona XIII uzasadniają tezę, że Tomaszowy sposób uprawiania filozofii przez swój realizm, obiektywizm, optymizm i uniwersalizm jest jednym z najlepszych lekarstw na duchowe i intelektualne wyjałowienie współczesnego świata. Filozofia i teologia tomistyczna są ukazane jako szczytowe osiągnięcie katolickiej kultury umysłowej i niezawodne narzędzie do twórczego, ale zgodnego z Tradycją uprawiania tych dziedzin.