

Madame Elżbieta. Księżniczka w cieniu gilotyny - Anne Bernet - piblikacja tłumaczona po raz pierwszy na język polski, poświęcona epoce Rewolucji francuskiej
Pozycja ta to „doskonała, płynna i tchnąca świeżością biografia" Madame Elżbiety, autorstwa Anne Bernet, by zacytować recenzję z Le Figaro Littéraire. To dzieło francuskiej pisarki popularyzującej historię przedstawia wybitną postać, której życie uwydatnia najbardziej burzliwe chwile z historii Francji.
Madame Elżbieta - w przeciwieństwie do swego brata, nieudolnego króla Ludwika XVI, cechowała się realizmem w ocenie ówczesnej sytuacji politycznej, zmierzającej do katastrofy dla rodziny królewskiej, przy której trwała wiernie jako podpora moralna i spiritus movens tajnej siatki wywiadowczej aż do własnej śmierci na szafocie, 10 maja 1794 r., w wieku trzydziestu lat
Madame Elżbieta. Księżniczka w cieniu gilotyny - Anne Bernet
Pozycja ta to „doskonała, płynna i tchnąca świeżością biografia" Madame Elżbiety, autorstwa Anne Bernet, by zacytować recenzję z Le Figaro Littéraire.
To dzieło francuskiej pisarki popularyzującej historię przedstawia wybitną postać, której życie uwydatnia najbardziej burzliwe chwile z historii Francji.
Madame Elżbieta - w przeciwieństwie do swego brata, nieudolnego króla Ludwika XVI, cechowała się realizmem w ocenie ówczesnej sytuacji politycznej, zmierzającej do katastrofy dla rodziny królewskiej, przy której trwała wiernie jako podpora moralna i spiritus movens tajnej siatki wywiadowczej aż do własnej śmierci na szafocie, 10 maja 1794 r., w wieku trzydziestu lat.
Pozwolę sobie tu przytoczyć dłuższy cytat z korespondencji tej księżniczki, słynącej w swych czasach z urody, prawości i zacięcia naukowego, który uderzył mnie w trakcie lektury jej biografii, doskonale oddając jej niepospolitą osobowość:
Jakież to nieszczęście żyć w tych czasach! Dookoła sami szaleńcy, durnie albo złośliwcy! Oby dobry Bóg sprawił, żeby umysł ludzki otworzył się wreszcie na światło, o którym tyle się mówi w tym wieku oświecenia, jednak to światło jest jeszcze tak ciemne, że ja dostrzegam w nim jedynie potwornie gęstą mgłę! Jeśli nasza wiara i religia nie przyjdą nam z pomocą, występuje wielkie prawdopodobieństwo, że jeszcze długo będziemy żyć w tej bolesnej sytuacji. Ale podsumowując, trzeba chcieć, jak powiadają, tego wszystkiego, czego Bóg chce. Jeśli o mnie chodzi, pragnę się zbawić, i żeby ludzie, których kocham, się nie zatracili. I jest to moje jedyne pragnienie.
O Autorze:
Anne Bernet (ur. 1962), francuska biograf i publicystka, autorka kilkudziesięciu książek, z których Chrześcijanie w Cesarstwie Rzymskim, Święty Ambroży i jego czasy, Papież Grzegorz Wielki oraz Monika. Matka św. Augustyna zostały już przetłumaczone na język polski.