Aby On królował! - Jean Ousset
Chrystus Król
„Królestwo moje nie jest z tego świata” – Jezus mówi do Piłata – ale to nie znaczy, że nie rozciąga się nad tym światem. Otóż słowa wypowiedziane przez zmartwychwstałego Chrystusa, zgodnie z przekazem św. Mateusza, nie pozostawiają tutaj najmniejszych złudzeń:
„Dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi”.
Bóg jako Stwórca nie może nie być Panem swojego stworzenia: w prawach, w obyczajach, w polityce i gospodarce, w życiu jednostek, rodzin i państw. Taka jest absolutna, niepodważalna prawda, którą Jean Ousset wykazuje na kartach swej książki - Aby On królował! - kierując się nie tylko wiarą, ale także żelazną logiką.
Dokonuje drobiazgowej analizy lekcji ewangelicznej oraz nauczania papieży, którzy nigdy nie przestawali głosić tej prawdy z mocą. Autor Jean Ousset, znajduje potwierdzenie tej tezy również w twórczości najważniejszych pisarzy katolickich XIX i XX wieku. Jeżeli państwa i narody chcą zakończyć swój karkołomny, samobójczy bieg, i znaleźć wreszcie odpocznienie, muszą pozwolić Chrystusowi królować w życiu społecznym, rodzinnym, indywidualnym.
Rewolucja w książce Jeana Ousseta
Bóg jest bardzo delikatnym gościem, którego łatwo wyprosić. Ale Rewolucja nie tyle Boga wyprasza, co wyrzuca, wydziera z ludzkich serc, z obyczajów, z kodeksów praw, z parlamentarnych ustaw, całkowicie zmieniając tkankę życia społecznego. Rewolucja w książce Jeana Ousseta staje się personifikacją o diabolicznych rysach, gdyż takie właśnie jest jej pochodzenie. Nie chodzi jedynie o Rewolucję 1789 czy 1917, czy 1968. Są to tylko bardziej drastyczne przejawy wywrotowości. Rewolucja jest zjawiskiem permanentnym, począwszy od wystąpienia Lutra, który doprowadził do pęknięcia chrześcijańskiego świata na pół, a skończywszy na rewolucji kulturalnej, której obecnie stajemy się ofiarami.
Ta wojna rozpoczyna się już na kartach Ewangelii, czyli u samego zarania cywilizacji chrześcijańskiej – ten rys buntu i odrzucenia Boga. Jednak nie tylko Rewolucja jawi się jako wróg społecznego panowania Chrystusa. Także piąta kolumna Rewolucji odgrywa bardzo negatywną rolę – niektórzy ludzie Kościoła deformujący jego nauczanie – oraz my sami, poprzez naszą obojętność i nasze zaniedbania.
Książka Jeana Ousseta nie jest pesymistyczna, wręcz przeciwnie, ukazuje przed nami szeroki horyzont i skąpany w promieniach słonecznych błękit nieba. Autor odsłania przed nami drogę, zaprasza nas do działania na rzecz społecznego panowania Chrystusa i omawia sposoby, dzięki którym możemy do tego stanu doprowadzić. Każdy katolik, któremu leży na sercu przyszłość jego kraju, powinien tę książkę przeczytać i żyć tą ideą, która jako jedyna we współczesnym, na różne sposoby okaleczonym świecie, jest w stanie zapewnić pokój, prawdziwy pokój i odpocznienie.
Fragment książki Aby On królował! - Jean Ousset:
Jezus Chrystus jest Królem.
Królem z racji przedwiecznego zrodzenia, gdyż jest Bogiem...
Królem z racji dokonanego podboju poprzez dzieło Odkupienia.
A Jego królewskość jest powszechna: panuje nad wszystkim i nad wszystkimi. Nic, w rzeczy samej, nie może być bardziej powszechne ani bardziej absolutne niż ta królewskość, gdyż Chrystus sam we własnej osobie jest początkiem i celem całego Stworzenia.
I żeby nie było w tym względzie najmniejszej wątpliwości, wypowiedział te oto słowa: Dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi (data est mihi omnis potestas in caelo et in terra).
Na niebie i na ziemi..., co oznacza, że władza jest mu dana zarówno w porządku nadprzyrodzonym, jak i przyrodzonym.
Tkwi w tym - pisze kardynał Pie - samo sedno tek kwestii... Nie zapominajmy nigdy i nie pozwólmy innym zapomnieć o tym, co mówi do nas Apostoł Narodów. Mianowicie - Jezus Chrystus, zstąpiwszy z nieba, wstąpił tam ponownie, aby wszystko wypełnić (ut impleret omnia). Nie chodzi o Jego obecność jako Boga, ponieważ jako Bóg zawsze był obecny, ale chodzi o Jego obecność jako Boga i człowieka jednocześnie.
W rzeczy samej, Jezus Chrystus jest obecny we wszystkim, zarówno w niebie, jak i na ziemi; wypełnia On cały świat swoim Imieniem, swym prawem, swa światłością i łaską. Nic nie istnieje poza Jego sferą przyciągania lub odpychania; jakakolwiek rzecz czy osoba nie mogą pozostawać zupełnie obojętne względem Niego. Można być albo z Nim, albo przeciw Niemu. Stał się kamieniem węgielnym: kamieniem budowlanym dla jednych, kamieniem - przeszkodą i skandalem dla innych, kamieniem probierczym dla wszystkich. Historia ludzkości, historia narodów, historia pokoju i wojen, a nade wszystko historia Kościoła, to wszystko jest historia Jezusa, który wypełnia wszystko: ut impleret omnia.
Kategoria: Książki Tagi: Aby On Królował, Andegavenum, Jean Ousset, Marcel Lefebvre, Quas Primas