Już wkrótce chrześcijanie będą musieli zjednoczyć się w ramach autentycznego chrześcijaństwa, aby obronić je przed siłami, które są dla niego zagrożeniem.
Abp Fulton j. Sheen
Dziś świat stoi na rozdrożu. W kierunku przyszłości rozciagają się dwie drogi. Jedna prowadzi do ruiny moralnej, druga do zbawienia. Jedną z nich pójdą ludzie w dół, w towarzystwie uwodzicielskiego Antychrysta, drugą w - górę w braterstwie Chrystusa.
Arcybiskup Fulton Sheen, wybitny katolicki filozof i apologeta, w swojej książce dotyka sedna kryzysu, który trawi współczesny świat – kryzys ten ma wymiar nie tyle polityczny i ekonomiczny, ile moralny i religijny, a jego centralnym punktem jest krzyż, o którym chcemy dziś zapomnieć.
Autor rozważa przypowieść o synu marnotrawnym. Pokazuje, że ta znana biblijna historia dotyczy świata, który odszedł od Chrystusa i roztrwonił swoje dziedzictwo zbawienia i kultury na rzeczy czysto materialne. Zbawienie dla świata przyjdzie jedynie poprzez pokutny powrót do domu Ojca.
Gdzie szukać dziś ratunku? Jak wrócić na drogę wiodącą do Ojca?
Kryzysy współczesnego świata mają wymiar moralny i religijny, a ich centralnym punktem jest krzyż. To wyjściowa teza książki abp Fultona J. Sheena. Teza ta wydaje się zaskakująca, ale abp Sheen skutecznie ją udowadnia. Chociażby przypomnieniem, że głównym zadaniem człowieka na świecie jest dążenie do Boga, nie ma więc czynów pozbawionych znaczenia, a „każde działanie człowieka w dziedzinie ekonomii czy polityki jest w pewnym sensie czynem o charakterze religijnym i moralnym”.
Bogumił Łoziński, Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”
Proroczy głos abp. Sheena znów rozbrzmiewa z pełną mocą. Czy cywilizacja zachodnia, pogubiona niczym syn marnotrawny, uświadomi sobie, że szuka dobra, które sama uprzednio odrzuciła? Czy zrozumie, że trzeba jej powrócić pod Krzyż?
dr hab. Izabella Parowicz, autorka strony abpsheen.pl
O Autorze:
Abp Fulton Sheen - amerykański duchowny katolicki, filozof i wybitny apologeta, zasłynął programami telewizyjnymi, w których w fascynujący sposób przedstawiał milionom widzów zasady wiary katolickiej. Cieszył się wielką sympatią Jana Pawła II, który nazwał go „wiernym synem Kościoła”. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. W 2012 roku papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa.