Problem opętań i zniewoleń przez złego ducha stał się na przełomie XX i XXI w. bardzo aktualny ze względu na rozszerzanie się w świecie różnych sekt satanistycznych, neopogańskich, wróżbiarstwa i magii.
Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także wysoka fala pornografii w mediach, jak również promowanie przez różne środowiska praw sprzecznych z Dekalogiem, jak np. prawa do aborcji i eutanazji. W połowie XX w. w krajach europejskich przypadki opętań były bardzo rzadkie, nie były problemem duszpasterskim. Sytuacja się zmieniła. Obecnie nieliczni egzorcyści są przeciążeni i rośnie liczba szukających pomocy u egzorcystów.
Chociaż w ostatnich latach ukazało się sporo publikacji na temat opętań i egzorcyzmów, katolicy na ogół nie posiadają potrzebnej wiedzy na ten temat, nie zdają sobie sprawy, co może doprowadzić do opętania, i nie zawsze wiedzą, do kogo z tego rodzaju problemem powinni się udać. W Kościele jest ciągle za mało informacji na ten temat, a wielu duszpasterzy problem egzorcyzmów traktuje, jakby to był problem wstydliwy. Zniewolenia demoniczne mogą być nieuświadomione przez same osoby zniewolone i nierozpoznane przez ich środowisko, a trzeba wiedzieć, że osoby te bardzo źle wpływają na tych, którzy się z nimi kontaktują. Jednym ze skutków opętania jest duchowa izolacja. Zły duch stara się skłócić swoją ofiarę z najbliższymi, rozbić jej małżeństwo i rodzinę, wprowadzić zamieszanie do jej miejsca pracy itd.
Celem tej książki jest pomóc kapłanom, a także wiernym świeckim, w rozeznawaniu przypadków nadzwyczajnej ingerencji złego ducha. Książkę oparłem niemal w całości na świadectwach osób, którym udzielałem pomocy jako egzorcysta, oraz na własnych spostrzeżeniach. Często prosiłem o możliwość spisania objawów i różnych okoliczności z historii życia, które mogły przyczynić się do zniewoleń i opętań.
ks. Andrzej Kowalczyk