Autorka Rękopisów autobiograficznych, św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza potrafi żarliwie i szczerze pisać o swojej szalonej miłości do Boga i o mozolnym zmaganiu się ze słabościami. Celnie charakteryzuje zarówno najbliższe osoby z rodziny, jak i karmelitanki bose z klasztoru w Lisieux. Odsłania w swych zapiskach najskrytsze pragnienia i przekazuje niezwykle osobiste refleksje, ale też opowiada o dzieciństwie, pielgrzymce do Włoch i codzienności zakonnej.
Z okazji stulecia śmierci Teresy z Lisieux ukazało się we Francji wydanie krytyczne jej Rękopisów autobiograficznych. Głównym zamierzeniem tej jubileuszowej edycji "było objaśnić Teresę przez samą Teresę i jej pisma, a także przez jej życiowe otoczenie - jej siostry, regułę jej Zakonu, obyczaje jej klasztoru, liturgię jej epoki, jej lektury od dzieciństwa, a zwłaszcza dzieła jej mistrzów duchowych, przede wszystkim św. Jana od Krzyża". Obszerne przypisy tworzą zatem komentarz, który przywołuje nieznane fakty z życia św. Teresy i stanowi swoisty przewodnik po jej pismach.
Wydanie polskie tak opracowanego tomu wymagało nowego przekładu Rękopisów, znanych przede wszystkim z kolejnych wydań Dziejów duszy. W tłumaczeniu Agnieszki Kuryś, dokonanym z ogromnym wyczuciem charakteru i duchowości św. Teresy, zyskały brzmienie bliskie współczesnej wrażliwości.
Pragniemy, by ta fascynująca lektura stała się inspiracją do lepszego poznania Świętej i skłaniała do odnajdywania w życiu codziennym własnej drogi "ufności i miłości".