• -15%
  Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii - Warren H. Carroll
  Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii - Warren H. Carroll
  Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii - Warren H. Carroll

  Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii - Warren H. Carroll

  Opinia (0)
  50,15 zł
  59,00 zł
  Zniżka 15%
  Z Podatkiem
  Polityka zwrotów: 14
  Produkt chwilowo niedostępny. W celu realizacji zamówenia, prosimy o kontakt bezpośrednio ze sklepem.

  Ciebie Panie, w którego dłoniach spoczywa władza nad królestwami, i którego Opatrzność wyniosła mnie do stanu królewskiego, pokornie błagam, żebyś wysłuchał teraz modlitwy służebnicy Twojej i objawił prawdę i Swą wolę przejawił w cudownych dziełach Twoich, abym, jeśli nie mam słuszności, niewiedzą nie zgrzeszyła, jeśli natomiast ją mam, obdarzył mnie mądrością i siłą, żebym z pomocą Twojego ramienia zdołała unieść ten ciężar, zwyciężyć i przynieść pokój królestwom, które dotąd doświadczyły tyle zła i zniszczenia.
  - publiczna modlitwa królowej Izabeli Kastylijskiej wygłoszona w kwietniu 1475 roku stanowiąca symboliczny początek niemalże 200 letniej potęgi Hiszpanii

  Ilość :
  Otrzymasz 50.2 Punktów NAGRODY przy zakupie co najmniej 1. produktu. Nagrodę można wykorzystać do opłacenia kolejnych zamówień, zamienić na kod rabatowy lub kupon. Aby skorzystać z NAGRODY należy zarejestrować nowe KONTO KLIENTA lub zalogować się na już istniejące. Chcesz wiedzieć więcej? - sprawdź nasz PROGRAM LOJALNOŚCIOWY FAMILIS!
  Blisko

  🧐 Dowiedz się więcej o naszych promocjach oraz programach LOJALNOŚCIOWYCH i PARTNERSKICH klikając w

  LINK

  Write your review

  Testowa tabela rozmiarów - size chart content - Size/Chart/Table

  • Polityka prywatnośćiPolityka prywatnośći - Dbamy o Twoją prywatność. Tutaj znajdziesz informacje dot. zasad przetwarzania danych osobowych.
  • Zasady dostawyZasady dostawy
  • Regulamin zwrotówRegulamin zwrotów - Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. 14 DNI NA ODSTĄPIENIE OD UMOWY BEZ PODANIA PRZYCZYNY.  Ciebie Panie, w którego dłoniach spoczywa władza nad królestwami, i którego Opatrzność wyniosła mnie do stanu królewskiego, pokornie błagam, żebyś wysłuchał teraz modlitwy służebnicy Twojej i objawił prawdę i Swą wolę przejawił w cudownych dziełach Twoich, abym, jeśli nie mam słuszności, niewiedzą nie zgrzeszyła, jeśli natomiast ją mam, obdarzył mnie mądrością i siłą, żebym z pomocą Twojego ramienia zdołała unieść ten ciężar, zwyciężyć i przynieść pokój królestwom, które dotąd doświadczyły tyle zła i zniszczenia.
  - publiczna modlitwa królowej Izabeli Kastylijskiej wygłoszona w kwietniu 1475 roku stanowiąca symboliczny początek niemalże 200 letniej potęgi Hiszpanii

  Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że wedle wszelkich świeckich i religijnych standardów, Izabela Kastylijska była największą władczynią w historii. Pod rządami jej nieudolnego przyrodniego brata Henryka IV w Kastylii zapanowała anarchia; kraj stał się pośmiewiskiem i chłopcem do bicia dla całej Europy. W  ciągu trzydziestu lat swoich rządów Izabela, wraz z  mężem Ferdynandem, królem Aragonii, zjednoczyli oba państwa i utworzyli królestwo Hiszpanii, które stało się największym mocarstwem ówczesnego świata. Osiągnęła to nie poprzez stosowanie przymusu i nadużywanie władzy, ale dzięki temu, że wszędzie, gdzie się pojawiła, niosła ze sobą sprawiedliwość, pokój, prawość, nieprzekupność i honor; darzyła miłością swoich poddanych, oni zaś odwdzięczali się jej tym samym. Dzięki małżeństwu z Ferdynandem Aragońskim i uczuciu, które przypieczętowało ów związek, wszelkie działania zawsze podejmowali wspólnie i  w  całkowitej zgodzie, co z kolei umożliwiło spełnienie marzenia o zjednoczeniu kraju, które dotąd wydawało się mrzonką. Wspólnie zdobyli Grenadę, kończąc w ten sposób trwającą siedemset siedemdziesiąt lat wojnę o  wyzwolenie hiszpańskich ziem spod panowania Maurów. Tego samego roku Izabela wysłała Krzysztofa Kolumba w podróż, która miała otworzyć przed Europą wrota Nowego Świata. Zniosła niewolnictwo na Wyspach Kanaryjskich i  w  Ameryce. Zażądała i  uzyskała od Watykanu nominację franciszkańskiego ascety Ximénesa de Cisnerosa na stanowisko prymasa Hiszpanii, dzięki czemu stworzyła mu szansę przeprowadzenia gruntownej i konsekwentnej reformy wszystkich szczebli hiszpańskiego Kościoła. Ciesząc się niezachwianym poparciem królowej, Cisneros rzeczywiście tego dokonał. Dlatego, kiedy w pierwszej połowie XVI stulecia bunt przeciwko Kościołowi z ogromną siłą objawił się w całej niemalże Europie, w Hiszpanii nie zyskał nigdy najmniejszego nawet poparcia. Stała się ona bastionem, z którego działał wnuk Izabeli, cesarz Karol V – i jemu właśnie zawdzięczamy uratowanie wszystkiego, co jeszcze pozostało z dawnego chrześcijańskiego świata.

  Świętość prywatnego życia Izabeli dorównała i przewyższyła ogrom jej doczesnych, świeckich osiągnięć. Prowadziła życie wypełnione modlitwą, kochała Boga całym sercem, umysłem i duszą; przestrzegała Przykazań, wybaczała wrogom, broniła biednych i uciśnionych. Okazywała cześć ojcu i matce, choć przecież, gdy była dziewczynką, pozostawili ją samotną i bezbronną na pastwę podstępnych, bezwzględnych intrygantów. Była zawsze oddaną żoną i kochającą matką. Na jej osobistym życiu nie zaciążył nigdy najmniejszy nawet cień skandalu, a pamiętajmy, że żyła na królewskim dworze doby renesansu, gdzie swoboda obyczajów była rzeczą powszechną, zwykłą, a  nawet oczekiwaną – wszak nawet papieże mieli wówczas dzieci z nieprawego łoża. Izabela, mimo rozlicznych cierpień, których przysporzyły jej nieszczęścia spadające później na jej dzieci, była zawsze pokorna, skromna, rozważna i roztropna.

  Jej życie i panowanie odmieniły bieg dziejów. Hiszpania, mimo iż od stuleci była sceną wielkiego dramatu wojny z Maurami, przed objęciem rządów przez Izabelę nie odgrywała większej roli w  chrześcijańskim świecie. Pod koniec jej panowania była już jednak jednym z najpotężniejszych państw Europy i pozostała mocarstwem przez kolejne sto pięćdziesiąt lat. Stała się twierdzą wiary, potęgą, której nikt nie był w stanie złamać, ostatnim przebłyskiem chwały średniowiecznego chrześcijaństwa u świtu ery nowożytnej. Bez niej byłoby to niemożliwe. Podjęła sztandar krucjaty, który porzucono w Ankonie, gdy miała trzynaście lat. Wysłała Kolumba, aby zaniósł Krzyż drugiej połowie świata.

  Oto dlaczego, z  punktu widzenia historyka katolickiego, najważniejsze wydarzenia czterdziestolecia 1464-1504 roku wiążą się z  postacią hiszpańskiej królowej, Izabeli Katolickiej.

  (fragment z III tomu Historii Chrześcijaństwa Warrena H. Carrolla)

   

  Warren H. Carroll (1932-2011), wybitny amerykański historyk i dziennikarz, założyciel Christendom College, rektor i profesor tej uczelni. Autor takich książek, jak Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej, Ostatnia Krucjata: Hiszpania 1936, Gilotyna i Krzyż, a także monumentalnej, pięciotomowej Historii Chrześcijaństwa. W swoich książkach, pisanych żywym i barwnym językiem, starał się pokazać, iż historii nie tworzą anonimowe struktury, koniunktury i tendencje, lecz konkretni ludzie, którzy w krytycznych sytuacjach stają po stronie dobra bądź zła.

  Wydawnictwo WEKTORY

  Opis

  Wydawnictwo
  WEKTORY
  Oprawa
  Twarda
  Format
  B5
  Ilość stron
  407
  ISBN
  9788360562581
  Autor
  Warren H. Carroll

  Brak recenzji użytkowników.

  Napisz swoją opinię
  Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii - Warren H. Carroll

  Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

  🧐 Dowiedz się więcej o naszych promocjach oraz programach LOJALNOŚCIOWYCH i PARTNERSKICH klikając w

  LINK

  Izabela Katolicka | Warren H. Carroll | Wektory

  Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii - Warren H. Carroll

  50,15 zł
  59,00 zł
  Zniżka 15%
  Z Podatkiem
  Polityka zwrotów: 14