Fałszowanie historii najnowszej Ukrainy. Wołyń 1943 i jego znaczenie (Krytyka haseł encyklopedycznych o Ukrainie okresu II wojny światowej adresowana do polityków w
Polsce, Ukrainie, Kanadzie i USA) - Wiktor Poliszczuk
Dowodem zwycięstwa fałszerzy historii najnowszej Ukrainy są, między innymi, hasła dotyczące tego tematu w takich poważnych i popularnych wydaniach, jak The Oxford Companion to World War II oraz Encyklopedia Britannica. Zawarte w nich informacje stanowią dezinformację historyczną, powodująca poważne i niepożądane skutki zarówno w dziedzinie nauki historii i politologii, jak też w zakresie polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski, Ukrainy, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw Zachodu.
W szczególności zawarte w tych wydaniach informacje w sposób fałszywy przedstawią ukraiński ruch nacjonalistyczny XX stulecia jako ruch patriotyczny, postępowy, a nawet demokratyczny, podczas gdy w rzeczywistości jest to ruch, który w szczególności ze względu na ideologię w postaci doktryny Dmytra Doncowa, zasady programowe, wynikające z uchwał I. i II. Kongresu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz ze względu na praktykę tego ruchu w okresie międzywojennym i w szczególności podczas II wojny światowej (UWO, OUN, UPA), stanowi ruch faszystowski.