Proponowany zeszyt z pytaniami jest istotnym dodatkiem do książki „Bóg jest piękny! Duchowość franciszkańska zaktualizowana”. Jest on pomocą w lekturze pragmatycznej, która nie skupia się jedynie na zrozumieniu treści zawartych w książce, ale idzie dalej. Chodzi o to, co dzieje się w czytelniku, gdy czyta, o myśli i emocje, jakie tekst wywołuje w nim, jakie najgłębsze struny porusza i do czego prowokuje.
Intimus w łacinie w formie przymiotnikowej znaczy: ‘najgłębszy’, ‘najbardziej wewnętrzny’, ‘najtajniejszy’, ‘najbliższy’, ‘najbardziej zażyły’, a w formie rzeczownikowej znaczy tyle, co ‘powiernik’. Powierz więc tym kartom to, co jest najbardziej Twoje i intymne, co spoczywa w Twojej głębi, aby ostatecznie oddać to wszystko Bogu. Już sama werbalizacja doświadczeń, nazywanie tego, co się w nas dzieje, ma charakter terapeutyczny, pomaga nam otwierać to, co zamknięte i ukryte. Pomaga nam wychodzić do światła, abyśmy byli wolni.
Proponowane pytania związane są z treścią książki: najpierw ze wstępem poszczególnych paragrafów każdego z czterech rozdziałów, a dalej z rozwiniętymi punktami. Jest to coś jak rachunek sumienia, aby móc lepiej siebie poznać. Poznanie siebie jest już połową zwycięstwa. Drugą połową jest podjęcie pracy nad sobą, aby bardziej upodobnić się do Syna Bożego, na którego obraz i podobieństwo zostaliśmy stworzeni. By jednak wiedzieć, co robić, nad czym pracować, trzeba siebie wybadać, jak pisze św. Paweł: „Niech każdy bada własne postępowanie, a wtedy powód do chluby znajdzie tylko w sobie samym, a nie w zestawieniu siebie z drugim” (Ga 6,4).
A wszystko to po to, abyśmy stawali się wciąż piękniejsi, a przez to byli świadkami piękna Boga.