-
MenuPowrót
- Strona Główna
-
Katalog
-
-
-
-
-
-
-
-
<< DEWOCJONALIA POLECANE PRZEZ FAMILIS >>
-
-
-
-
-
-
-
WIELKANOC I WIELKI POST
-
-
-
Wielki Post - KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ PEŁNĄ OFERTĘ!Wielki Post - (łac. Quadragesima lub Tempus Quadragesimae – dosł. czas czterdziestnicy) – czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. W Kościele łacińskim zaczyna się w Środę Popielcową przed I Niedzielą wielkiego postu. Tradycyjnie, i zgodnie z prawem kanonicznym obowiązującym do 1983 roku, trwał do Wielkiej Soboty. Aktualny Kodeks prawa kanonicznego nie precyzuje dnia jego zakończenia. Czas trwania wielkiego postu dla Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego określają „Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza” oraz „List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych «Paschalis sollemnitatis»” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 1988 roku. Zgodnie z nim wielki post trwa do Mszy wieczerzy Pańskiej, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest post paschalny. W językach pierwotnego Kościoła wielki post był określany jako Quadragesima (łac.), Tessarakostè (gr.), czyli dosłownie „40 dni” (czterdziestnica), co miało wskazywać na wzorzec, do którego nawiązywał – do trwającego 40 dni postu samego Jezusa Chrystusa.
-
-
-
-
Program lojalnościowy
Dowiedz się więcej
-
-
Nowości
-
-
Najnowsze produktyZachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi produktami!
-
-
- Promocje
- Blog
- Kontakt

Amerykańska rewolucja seksualna – Pitirim A. Sorokin
Ta niewielka książka zawdzięcza swoje powstanie żywej reakcji czytelników na mój artykuł Przeciwko wolności seksualnej wydrukowany w magazynie „This Week” z 3 stycznia 1954 r. Jego recenzje opublikowało kilka pism w kraju, był obszernie cytowany w wielu czasopismach, przełożono go i opublikowano w kilku krajach, ponadto pewna organizacja religijno-wychowawcza wydała go w postaci specjalnej ulotki w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Do autora napłynął też pokaźny strumień listów od czytelników. Przynajmniej w dziewięćdziesięciu procentach reakcje były pochlebne i wyrażały życzenie publikacji rozbudowanej wersji artykułu w formie skromnego tomu napisanego językiem przystępnym...
Ta niewielka książka zawdzięcza swoje powstanie żywej reakcji czytelników na mój artykuł Przeciwko wolności seksualnej wydrukowany w magazynie „This Week” z 3 stycznia 1954 r. Jego recenzje opublikowało kilka pism w kraju, był obszernie cytowany w wielu czasopismach, przełożono go i opublikowano w kilku krajach, ponadto pewna organizacja religijno-wychowawcza wydała go w postaci specjalnej ulotki w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Do autora napłynął też pokaźny strumień listów od czytelników. Przynajmniej w dziewięćdziesięciu procentach reakcje były pochlebne i wyrażały życzenie publikacji rozbudowanej wersji artykułu w formie skromnego tomu napisanego językiem przystępnym dlainteligentnego czytelnika. Ta książka jest odpowiedzią na te sugestie. Ponieważ napisana jest dla inteligentnego niefachowca, wszystkie odniesienia do źródeł każdego z twierdzeń zostały rozmyślnie pominięte. Nie znaczy to jednak, że wnioski są czystymi spekulacjami „kanapowego filozofa”. W razie potrzeby można wykazać, że wszystkie główne tezy książki oparte są na obszernym zbiorze dostępnych dowodów empirycznych i logicznych. Zdaję sobie sprawę, że postawa światopoglądowa, na której opiera się dominująca moralność i obyczaje seksualne, jest wroga poglądom i moralności omawianym w tej książce. Z tego też powodu prawdopodobnie spotka się ona ze strony zwolenników „wolności seksualnej” z przyjęciem nieprzyjaznym albo milczeniem. Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powtórzyć stare motto: Amicus Plato sed veritas amicissima.