Oddajemy w ręce polskich czytelników czwarte już w języku polskim wydanie skromnej książeczki jezuity - księdza E. Cahilla “ Wolnomularstwo (Masoneria) ”. Ksiądz Cahill w swej pracy ukazuje nam źródła i historię związku wolnomularskiego, jego charakter i cele, organizację tej sekty, jak również politykę i masońskie metody działania. Książeczka ta zaopatrzona jest w dodatek - list Najwyższej Kongregacji Swiętego Oficjum do Biskupów Ordynariuszy w sprawie działalności a-katolickiej organizacji YMCA (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej).
Po upadku w Europie najbardziej Jadowitej latorośli wolnomularstwa -międzynarodowego, ateistycznego komunizmu, w Polsce wznowiła swe działanie tak masoneria jak i YMCA. Idee sekty masonów, nieskrępowanie działającej od kilku lat w naszym kraju skutecznie przeniknęły do krwioobiegu naszego życia społecznego i politycznego, wywierają nań stały i wymierny wpływ.
Książeczka ta w zamyśle wydawcy ma dopomóc wszystkim polskim patriotom w rozpoznaniu zagrożenia płynącego z działalności sekty masonów dla Polski, naszej chrześcijańskiej kultury i cywilizacji.
Ma ona również wskazać drogi obrony przed organizacją i ideologią sekty masonów.
Czytelnik zainteresowany poważnie problematyką, wolnomularską tylko w pewnym stopniu skorzysta z tej lektury. [...] “Będzie ona natomiast odpowiednia dla tych wszystkich, którzy fascynują się osławionymi Protokołami mędrców Syjonu. Ukaże się im bowiem, obok knującego przeciwko chrześcijańskiej społeczności Żyda, jeszcze jeden wróg - mason. [..] Ta niewielka książeczka jest tłumaczeniem, opublikowanego w Londynie w roku 1947, streszczenia dzieła ks. E. Cahilla Wolnomularstwo i ruch antychrześcijański (Freemasonry and the Anti-Christian Movement)”.
Andrzej Syta
Kwartalnik polskiej masonerii "Ars Regia" nr. 4/5 1993 r.
W niniejszym opracowaniu ograniczyć się musimy do naszkicowania głównych zarysów poruszonego tematu. W tym celu podzielimy go na następujące części:
1) Źródła i historia masonerii;
2) Charakter i cele masonerii;
3) Organizacja masońska;
4) Polityka masońska i metody działania
Ks. E. Cahill
„Jak z wypowiedzi papieży na temat masonerii wynika, wolnomularstwo jest ośrodkiem, motorem i duszą tego antychrześcijańskiego i antyspołecznego ruchu, zapewne najbardziej destruktywnego i anaturalnego, jaki kiedykolwiek pojawił się na świecie. Leon XIII, w wielkiej swej encyklice o masonerii (Humanum Genus), wspomina o wojnie wypowiedzianej cnocie i prawdzie przez Królestwo Szatana na ziemi i stwierdza, iż wodzem w tej wojnie jest właśnie zwarty organizacyjnie, lecz szeroko na świecie rozprzestrzeniony Związek Wolnomularzy” (fragment książki).
Oficjalna ocena charakteru masonerii, jaką powtarzają stale członkowie tego cechu (często najzupełniej szczerze) podaje ją jako filantropijny i quasi–filozoficzny związek, którego wyłącznym celem jest:
a) dopomaganie członkom związku w dążeniu ku prawdziwie wzniosłemu i moralnemu życiu; oraz
b) stworzenie dobrobytu całej ludzkości drogą kształtowania umysłów ludzkich i wskazywania im drogi ku wyższemu pojęciu oświecenia, wolności i postępu....