Nie jest łatwo być darem dla drugiego człowieka. Trzeba pozwolić prowadzić się Bogu i każdego dnia dostrzegać Go w bliźnim. Ksiądz biskup Józef Zawitkowski przyjął to powołanie i słuchał z ufnością Bożego głosu. To Boże prowadzenie widoczne jest na wszystkich etapach jego życia, które zawsze „grało” w rytm Bożych nut.
Spod jego pióra wyszły słowa pieśni: „Panie dobry jak chleb”. Ten wyjątkowy kapłan dobrze znał smak wypiekanego w rodzinnym domu chleba. Urodzony w malutkiej nadpilickiej wsi 23 listopada 1938 r. doskonale wiedział, czym jest ciężka praca i jak cenny jest bochenek chleba, którym można nakarmić najbliższych. Od roku 1980 głosił kazania podczas Mszy Świętych w kościele św. Krzyża w Warszawie, które były transmitowane przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Przez ostatnie lata pełnił funkcję biskupa pomocniczego seniora diecezji łowickiej. Był wybitnym kaznodzieją oraz autorem poetyckich katechez i rozważań. Tworzył również pod pseudonimem Ksiądz Tymoteusz. 29 października 2020 r. Bóg powołał go przed swoje oblicze.
Niniejsza książka to owoc dziesiątek godzin rozmów z księdzem biskupem, w czasie których dzielił się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami.
Nie wiemy, jakie były ostatnie słowa Józefa Zawitkowskiego, ale chciejmy wierzyć, że wyszeptał to, co zawsze mówił przy pożegnaniu: „Ostańcie z Bogiem, ludzie kochane!”.
Joanna Skrzypnik – absolwentka wydziału Literatury Klasycznej i Chrześcijańskiej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Pracowała jako nauczyciel języka łacińskiego, włoskiego i starożytnej greki, wykładowca akademicki, tłumacz książek z języka włoskiego, recenzent książek, redaktor. Obecnie współtworzy blog poświęcony recenzjom książek religijnych LiteryWiary.pl oraz fanpage Bp Józef Zawitkowski – poświęcony twórczości biskupa Józefa Zawitkowskiego.
Artur Żak – absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i wydawca. Autor tomu opowiadań „Życie o smaku umierania”. Współtworzy blog poświęcony recenzjom książek o tematyce religijnej i duchowej LiteryWiary.pl