Umiejętność wychowania - o. Jacek Woroniecki OP | Seria: Klasyka Edukacji
Wybór artykułów o. Jacka Woronieckiego pozwala zapoznać się z myślą pedagogiczną wybitnego dominikanina; z myślą o nieprzemijającej aktualności i nieocenionej wartości dla współczesnej teorii oraz praktyki wychowawczej.
Ojciec Woroniecki wywarł ogromny wpływ na polską myśl pedagogiczną XX wieku. Uważał, że trzeba wciąż na nowo odkrywać to, co zostało już w dziedzinie wychowania przemyślane i powiedziane, twórczo uzupełniając wiedzę przodków nowymi badaniami. Warto sięgać do jego dzieł nie tylko z powodu ogromnej wiedzy Autora, ale i przystępnej formy, pozwalającej ważne treści ujmować w sposób prosty, a nierzadko żartobliwy, gdyż jak pisał: „Dzień, w którym się człowiek choć raz nie roześmieje, jest stracony".
"I dziś potrzebujemy nade wszystko takich wielkich duchem, aby nam przewodzili w wielkiej pracy odbudowy Ojczyzny; obowiązkiem naszym przeto jest stworzyć atmosferę duchową, w której by się mogli oni wychować i w całej pełni rozwinąć".
o. Jacek Woroniecki OP
Spis treści książki - Umiejętność wychowania
1. Paedagogia perennis. Święty Tomasz a pedagogika nowożytna
2. Program integralnej pedagogiki katolickiej
3. Wychowanie społeczne i praca społeczna
4. Chrześcijańskie wychowanie charakteru
5. Rozwój osobistości człowieka. Dynamiczny aspekt personalizmu
6. Pochwała jako akt pokory
7. Rem tene, verba sequentur
8. Ojcowie i dzieci. Myśli spod Giewontu
O Autorze:
o. Jacek Woroniecki OP (1878-1949) - teolog, pedagog, etyk, moralista, filozof, dominikanin, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Wieloletni wykładowca akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu, rektor KUL w latach 1922-1924 oraz założyciel Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi; autor m.in. książek: Raport niebieski, Umiejętność rządzenia i rozkazywania, Tajemnica Miłosierdzia Bożego, Katolicka etyka wychowawcza, Umiejętność wychowania oraz Wychowanie społeczne i praca społeczna.
O. Jacek Woroniecki zmarł w opinii świętości. Świadczą o tym wspomnienia tych, którzy go znali, współpracowali z nim, korzystali z jego pomocy, czy po prostu stali się świadkami jego cierpienia. Dość szybko zaczęto gromadzić te wspomnienia, w nadziei, że przysłużą się do przyszłej beatyfikacji. Jego wstawiennictwu przypisywane są też niektóre łaski, uzyskane u Boga. U grobu Ojca Woronieckiego, który znajduje się w kościele św. Jacka w Warszawie, można nieraz zobaczyć modlące się osoby. Grupa wiernych gromadzi się tam zwłaszcza w rocznicę jego śmierci, 18 maja, aby podziękować Bogu za życie tego zakonnika i owoce jego działalności.
7 grudnia 2004 r. rozpoczął się w Krakowie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego O. Jacka Woronieckiego. Żyło jeszcze wówczas wielu bezpośrednich świadków jego życia. Zgromadzono wiele materiałów dokumentujących szczegóły jego życia i wyjątkowo rozległą działalność – naukową, dydaktyczną, administracyjno-finansową w sprawach KUL i Zakonu, związaną z kierownictwem duchowym itp. Obecnie trwają prace nad opracowaniem tej dokumentacji, aby w sposób zwięzły i wyczerpujący przygotować ją do przedstawienia Stolicy Apostolskiej.
Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego OP
Boże, źródło wszelkiej świętości, z Twojego natchnienia sługa Boży o. Jacek Woroniecki, wierny syn świętego Dominika, pragnął przybliżać Twą odwieczną Prawdę wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby. Zatroskany o Twoją chwałę, jako prawdziwy przyjaciel Oblubieńca szukał wciąż nowych dróg, aby wspierać drugiego człowieka w dążeniu do Ciebie. Wierzę, że i dziś pomaga swą modlitwą tym, którzy go wzywają. Przez jego wstawiennictwo proszę Cię, udziel mi łaski A jeśli taka jest Twoja święta wola, spraw, aby został zaliczony do grona błogosławionych Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 05.02.2009 r. nr 148(K)2009 — do prywatnego odmawiania.