


Drogowskazy dla wierzących. Myśli na każdy dzień – św. bp. Józef Sebastian Pelczar
Cenny wybór myśli i pouczeń duchowych na każdy dzień roku - autorstwa gorliwego biskupa i wybitnego Polaka, który przewodził Kościołowi w Przemyślu w przełomowych latach 1900-1924, gdy Polska wśród historycznych burz odzyskiwała niepodległość, a świat wstrząsany był dramatem wojen i rewolucji oraz inwazją bezbożnych ideologii.
Józef Sebastian Pelczar - beatyfikacja: Św. Jan Paweł II najpierw beatyfikował, a następnie kanonizował tego wiarygodnego świadka Chrystusa.
Drogowskazy dla wierzących. Myśli na każdy dzień -lektura tekstów św. Bpa Pelczara może być dla nas dzisiaj cennym przewodnikiem oraz drogowskazem na zawiłych drogach współczesności. Bo to skarbiec mądrych rad i wskazówek na temat grzechu, nawrócenia, pokuty oraz innych ważnych aspektów życia chrześcijańskiego.
Drogowskazy dla wierzących. Myśli na każdy dzień – św. bp. Józef Sebastian Pelczar
Książka zawiera " drogowskazy " cytaty z pism i kazań św. Józefa Sebastiana Pelczara (t 1924), biskupa przemyskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Sercanek, starannie dobrane na każdy dzień roku, z uwzględnieniem uroczystości i świąt kościelnych.
„Odrodzenie polityczne naszej ojczyzny ma iść w parze z odrodzeniem duchowym; a przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha ojczyznę.W poczuciu tego obowiązku, jako jeden z najstarszych biskupów polskich, postanowiłem wskazać drogi tego odrodzenia i podać wszystkim stanom rady, z serca pasterskiego płynące, a długim rozmyślaniem przetrawione”.św. Józef Sebastian Pelczar
O Autorze:
Józef Sebastian Pelczar - święty pasterz, biskup przemyski, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego
Ojciec Święty Benedykt XVI podczas swojej ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski wypowiedział na Jasnej Górze ważne słowa:
"Świat i Kościół potrzebują kapłanów, świętych kapłanów!"
Takim kapłanem i biskupem był św. Józef Sebastian Pelczar.
Urodził się 17.01.1842 r. w Korczynie k. Krosna. Wychowany w atmosferze religijnej, wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu i 17.07.1864 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach odbytych w Rzymie był wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kościelnego w Seminarium, a w latach 1877-1899 profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trosce o najbardziej potrzebujących oraz o rozszerzenie Królestwa Serca Bożego w świecie założył w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Był gorącym czcicielem Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej - Królowej Polski. W swoim herbie biskupim umieścił wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem i zawołanie Ave Maria. Święty biskup pisał o Maryi:
Najświętsza Panna to zarazem królowa narodu, bo Ona nie tylko odbiera od niego hołdy, ale obsypuje go darami Swej hojności, której doznawały i doznają wszelkie stany. Wszakże Ona to pomagała biskupom i kapłanom w pracy apostolskiej, poddawała królom i senatorom dobre rady, ocierała kmiotkom pot z czoła, koiła pędzonych w jasyr tęsknotę za rodziną, otwierała niebo milionom dusz, co na ziemi polskiej wiernie służyły Bogu. Słowem, cokolwiek na tej ziemi było i jest łaski, cnoty i dobra, wszystko to przyszło przez ręce Boga-Rodzicy.
Święty Józef Sebastian Pelczar był również wielkim czcicielem Serca Pana Jezusa. Jego pragnieniem było, by kult Serca Jezusowego rozszerzał się w całym świecie, czego wyrazem jest książka - Wpatrzeni W Serce Jezusowe. Dziewięć Pierwszych Piątków Miesiąca - wyjątkowy przewodnik, opracowany na podstawie myśli świętego, służący pomocą w kontemplacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a w 1900 r. ordynariuszem diecezji przemyskiej. Jako gorliwy arcypasterz dbał o świętość diecezji. Był mężem modlitwy, z której czerpał natchnienie i moc do pracy apostolskiej. Ubodzy i chorzy byli zawsze przedmiotem jego szczególnej troski.
Hojnie obdarzony przez Boga, nie marnował otrzymanych talentów, ale pomnażał je i rozwijał. Jednym z wielu dowodów jego ogromnej pracowitości jest bogata spuścizna pisarska, w skład której wchodzą dzieła teologiczne, historyczne, z dziedziny prawa kanonicznego, podręczniki, modlitewniki, listy pasterskie, mowy i kazania. Do najbardziej znanych należą m.in:
Biskup Pelczar miłując Kościół i papiestwo wyznawał, iż jedna tylko religia katolicka ma czystą prawdę i całą prawdę. Dlatego bronił Kościoła przed modernizmem i „reformowanym katolicyzmem", chcącymi zmieniać dogmaty, rozmywać doktrynę, rozluźniać zasady karności kościelnej.
Dawał temu wyraz, gdy pisał:
Historia świadczy, że Kościół katolicki był i jest opiekunem zbawiennej cywilizacji i prawdziwego postępu, ale nie może dla ludzkiego widzimisię zmieniać swoich dogmatów ani swojego ustroju, bo nie od ludzi, ale od Boga ma swój początek. Dlatego też przy tym, co wziął od Boga, stoi niewzruszenie, choćby go miały opuścić miliony, jak to się stało w czasach reformacji.
Po pracowitym życiu zmarł w opinii świętości 28.03.1924 r. w Przemyślu.
Dnia 2 czerwca 1991 r., podczas IV pielgrzymki do Polski, Ojciec św. Jan Paweł II dokonał w Rzeszowie beatyfikacji bpa Józefa Sebastiana Pelczara. Relikwie błogosławionego znajdują się w katedrze w Przemyślu. W Krakowie czczony jest w sposób szczególny w kościele Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Wspomnienie liturgiczne Błogosławionego Józefa Sebastiana jest obchodzone 19 stycznia.