Dziennik czasu zarazy, którego Autorem jest Piotr Witt - to pisany na bieżąco dziennik obserwacji i myśli autora spisywanych od 2 marca 2020 roku do 21 października 2020 roku.
Jak zawsze spod pióra red. Witta są to myśli pełne głębokiej refleksji, ogromnej wiedzy, lekkiej ironii żeby nie napisać sarkazmu. Można napisać, że sięgając po tę książkę przeżyjemy jeszcze raz to wszystko co wydarzyło się w ostatnim roku, ale o czym już zdążyliśmy zapomnieć.
* * *
26 czerwca, piątek W Paryżu od wtorku kanikuła 35°C. Tym, co przeżyli koronawirusa, grozi teraz śmierć od upału. Francuzi długo będą pamiętać aferę COVID-19. W samej Île de France umarło więcej ludzi niż w całych Chinach. Przypomniał o tym prof. Didier Raoult przesłuchiwany w środę przez Komisję Parlamentarną i wczoraj rano przepytywany przez Jean -Jacquesa Bourdin w telewizji.
Zdaniem uczonego z Marsylii, co najmniej połowę ofiar można było uratować od śmierci, gdyby zastosowano odpowiednią strategię. Zamknięcie w domach pozbawiło opieki lekarskiej chorych we wczesnym stadium. Czasowy zakaz praktyki dentystów i zamknięcie gabinetów dodatkowo pogorszyło sytuację. Wiele zakażeń zaczyna się od chorego zęba.
Chorzy umierali w zamknięciu, w najlepszym razie zabierano ich do szpitala już w stanie beznadziejnym. Brakowało testów. Nie można było przetestować wszystkich, ale można było przetestować wielu.
- Jak podobna katastrofa sanitarna była możliwa we Francji, o legendarnie wysokim poziomie medycyny i opieki lekarskiej?
- Czy to starają się obecnie zrozumieć komisje parlamentarna i senacka?
- Czy popełniono błędy, czy zaniedbania? Jakie? Dlaczego? Kto?
Profesor Christian Perronne formułuje te pytania w tytule swojej nowej książki: Czy są takie błędy, których ONI nie popełnili?
Odpowiedzi będzie szukał również sąd, orzekając o winie i karze. Prokuratura prowadzi obecnie śledztwo z pozwu wielu skarżących: lekarzy, pielęgniarek, rodzin ofiar o zagrożenie życia i o nieumyślne (?!) spowodowanie śmierci.
Historia tej tragedii, śledzona na bieżąco, dzień po dniu, wyjaśnia prawie wszystko.