Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript lub go wyłączyłeś. Większość funkcji nie będzie działać, więc włącz obsługę JavaScript!
Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że tzw. Statut Kaliski to fałszywka, na podstawie wydania z 1880 roku
View all images
Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że tzw. Statut Kaliski to fałszywka, na podstawie wydania z 1880 roku
Przywilej żydowski Bolesława (Pobożnego) i jego potwierdzenia - Romuald Hube (1803-1890)
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
close

Szybki kontakt

Tytuł wiadomośći (Opcjonalnie)

Wpisz swoje imię (Wymagane*)

Wpisz swoje nazwisko (Opcjonalnie)

Numer kontaktowy (Opcjonalnie)

Wpisz swój adres e-mail (Wymagane*)

Treść wiadomości (Wymagane*)

Tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa! Odpowiedz Tak lub Nie.

 

Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że Statut Kaliski to fałszywka - Romuald Hube

Opinia (0)
9,90 zł
Z Podatkiem
Polityka zwrotów: 14
Dostawa 1-3 dni
Produkt w magazynie

Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że tzw. Statut Kaliski to fałszywka, na podstawie wydania z 1880 roku: Przywilej żydowski Bolesława (Pobożnego) i jego potwierdzenia - Romuald Hube (1803-1890)


W 1264 roku, w dobie rozbicia dzielnicowego, rezydujący w Kaliszu ówczesny książę wielkopolski Bolesław Pobożny nadał podległbym sobie Żydom przywilej regulujący ich sytuację prawną. Wydarzenie to miało miejsce w Kaliszu i stąd też przyjęta przez histografie nazwa tegoż dokumentu. Statut liczył sobie 36 punktów, a najważniejsze z nich to m.in.:

  • Prawo do posiadania majątku: Żydzi mieli prawo nabywać nieruchomości i prowadzić handel i rzemiosło.
  • Prawo do sądu: Spory między Żydami a chrześcijanami musiały być rozstrzygane przez sąd książęcy, co miało na celu ochronę Żydów przed samowolnymi oskarżeniami i nadużyciami.
  • Prawo do obrony: Żydzi mieli również prawo bronić się przed oskarżeniami o zbrodnie, a ich słowo miało być równoważne zeznaniom chrześcijan.
  • Zakaz przymusowego chrztu: Zakazano przymusowego chrztu Żydów, co było ważnym zabezpieczeniem ich wolności religijnej.
  • Ochrona przed eksploatacją: Zabroniono nadmiernych obciążeń podatkowych i eksploatacji ekonomicznej Żydów.
Ilość :
Otrzymasz 9.9 Punktów NAGRODY przy zakupie co najmniej 1. produktu. Nagrodę można wykorzystać do opłacenia kolejnych zamówień, zamienić na kod rabatowy lub kupon. Dowiedz się więcej aby w pełni wykorzystać PROGRAM LOJALNOŚCIOWY I PARTNERSKI FAMILIS I zajrzyj na nasz BLOG!
Zamknij
Write your review

Testowa tabela rozmiarów - size chart content - Size/Chart/Table

  • Polityka prywatnośćiPolityka prywatnośći - Dbamy o Twoją prywatność. Tutaj znajdziesz informacje dot. zasad przetwarzania danych osobowych.
  • Zasady dostawyZasady dostawy
  • Regulamin zwrotówRegulamin zwrotów - Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. 14 DNI NA ODSTĄPIENIE OD UMOWY BEZ PODANIA PRZYCZYNY.

Statut Kaliski regulował szereg obszarów życia takich jak:

  • obrót gospodarczy np. „6. Prócz rzeczy kościelnych i krwią zabarwionych wolno Żydom wszystko brać w zastaw.”,
  • immunitet sądowy np. „8. Żydzi w sporach swoich (tj. między sobą) wyłączeni są spod sądów miejskich; zostają pod opieką króla lub wojewody.” ,
  • ochrona prawna ludności żydowskiej np. „11. Za uderzenie Żyda kara zwyczajna w kraju”,
  • kwestie obyczajowe i porządku społecznego np. „30. Nie wolno Żydów oskarżać o używanie krwi chrześcijańskiej.”.

Zapisy Statutu stały się z czasem dokumentem wzorcowym dla regulacji sytuacji prawnej osób wyznania mojżeszowego. Stanowił on wzór dla innych wydawanych później aktów normatywnych dotyczących tej samej tematyki. Zbliżone dokumenty wydawano w niektórych księstwach śląskich, a na jego podstawie bazował też Witold, regulując przedmiotową kwestię na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Finalnie normy w nim zawarte osiągnęły zasięg ogólnokrajowy kiedy to zostały potwierdzone trzykrotnie przez Kazimierzewa Wielkiego kolejno w latach 1334, 1364 i 1367 r. i zaczęły obowiązywać na terenie całego Królestwa Polskiego. Zapisy Statutu Kaliskiego były zatwierdzane również przez późniejszych władców np. Kazimierza Jagiellończyka w 1453 roku, czy Zygmunta Starego w 1539 roku

Statut stanowił podstawę dla przyszłej wielkowiekowej egzystencji ludności żydowskiej na terenach polskich. Jak wskazuje np. prof. Hanna Zaremska, związana z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, Żydzi w czasach przyjęcia Statutu Kaliskiego stanowili zaledwie około 1% ogólnej populacji ziem polskich. Zapewnienie wyznawcom judaizmu dogodnych warunków, na które nie mogli liczyć w reszcie Europy, doprowadziło do gwałtownego wzrostu ich populacji na terenach polskich.

O tym, że tzw. Statut Kaliski to fałszywka

Sceptycy tematu Statutu Kaliskiego powołują się często na pracę Romualda Hube z 1880 roku „Przywilej Żydowski Bolesława [Pobożnego] i jego potwierdzenia”

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż sam Romuald Hube nie stanowił jakiejś przypadkowej postaci z XIX wieku. Był on prawnikiem oraz historykiem. Piastował funkcję profesora prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Petersburskim. Był autorem kodeksu karnego Królestwa Polskiego oraz wchodził w skład Rady Stanu Królestwa Polskiego. Finalnie - był również badaczem historii prawa polskiego, w wyniku czego został autorem licznych publikacji dotyczących tego zagadnienia, w tym tej wyżej już wspomnianej.

Nie dziwi więc, że prace oraz tezy stawiane przez osobę tego formatu budzą zainteresowanie i trudno je zignorować.

Romuald Hube wskazał w niej, iż w jego ocenie treść Statutu Kaliskiego została sfałszowana przez Żydów i w zmienionej formie przedstawiona Kazimierzowi Jagiellończykowi do potwierdzenia, co miało doprowadzić do przyznania im nienależnych przywilejów. Według Hubego, Żydzi mieli przedstawić królowi kopię Statutu, zasłaniając się tym, iż oryginał został strawiony przez pożar w Poznaniu.

Wydawnictwo Fundacja Magna Polonia

Opis

Wydawnictwo
Magna Polonia
Oprawa
Broszurowa
Format
145 x 205 mm
Ilość stron
20
ISBN
978-83-67650-05-2
Autor
Romuald Hube
Tytuł oryginału
Przywilej żydowski Bolesława (Pobożnego) i jego potwierdzenia (1880 r.)
Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że tzw. Statut Kaliski to fałszywka
Rok wydania
2023
Kod EAN
9788367650052
Seria
Reprint

Brak recenzji użytkowników.

Napisz swoją opinię
Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że Statut Kaliski to fałszywka - Romuald Hube

Zobacz także

Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że tzw. Statut Kaliski to fałszywka, na podstawie wydania z 1880 roku

Przywilej żydowski Bolesława, czyli o tym, że Statut Kaliski to fałszywka - Romuald Hube

9,90 zł
Z Podatkiem
Polityka zwrotów: 14
Dostawa 1-3 dni