Adam Wielomski, Magdalena Ziętek-Wielomska - Nowoczesność, nacjonalizm, naród europejski. Dylematy samoidentyfikacji Europejczyków
Celem książki jest odpowiedź na pytanie: czy możliwe jest w dającej się przewidzieć przyszłości stworzenie narodu europejskiego? Kwestia ta wynika z dyskusji na temat tożsamości Europejczyków i Unii Europejskiej. Wielu polityków, dziennikarzy, naukowców i propagandystów politycznych dowodzi, że Europejczyków łączą wartości tolerancji, demokracji, praw człowieka i szeroko pojmowanego liberalizmu.
Ale nawet entuzjaści Unii Europejskiej dostrzegają, że to zbyt mało, aby można było mówić o wspólnej tożsamości. Kiedy rozpoczynała się dyskusja na temat zjednoczenia Europy w połowie XX wieku, wielu intelektualistów i polityków wierzyło w stworzenie „narodu europejskiego”. Czasem jeszcze do tej idei niektórzy wracają, wierząc, że będzie on uwieńczeniem procesów integracyjnych. Dlatego autorzy postawili sobie na celu zbadanie problemu ewentualnej możliwości likwidacji poszczególnych narodów i powstania w to miejsce narodu europejskiego.
O Autorach:
Adam Wielomski – Urodzony 25 grudnia 1972 roku w Polsce (Warszawa), polski politolog, publicysta, redaktor naczelny czasopisma naukowego „Pro Fide Rege et Lege”, publicysta portalu konserwatyzm.pl i „Nowoczesnej Myśli Narodowej”. historyk idei, profesor nauk społecznych oraz wykładowca akademicki. Profesor zwyczajny. Specjalizuje się w historycznej i współczesnej zachodnioeuropejskiej myśli politycznej świata romańskiego, szczególnie francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej.
Magdalena Ziętek-Wielomska - Prezes Fundacji Instytut Badawczy Pro vita bona, publicystka, zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego Pro Fide Rege et Lege i internetowego miesięcznika Nowoczesna Myśl Narodowa. Zajmuje się kwestiami związanymi ze sterowaniem społecznym, cybernetyką i filozofią. Propaguje budowanie otoczenia przyjaznego myśleniu.