


Książka ks. Zbigniewa Waleszczuka traktuje o globalizacji jako procesie pogłębionej międzynarodowej integracji w sferze nie tylko ekonomicznej, opisując istotę suwerenności narodowej i podkreślając potrzebę odpowiedzialności moralnej jednostek oraz grup społecznych za kształt i formę demokratycznego państwa, w czym niemałą rolę ma do odegrania Kościół. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze społeczno-kulturowymi i politycznymi konsekwencjami tego procesu, wskazując zarówno na pojawiające się zagrożenia dla tożsamości państw i narodów, jak i szanse na owocny dialog międzykulturowy.
Przyszły los ludzkości spoczywa w rękach tych, którzy zdolni są przekazywać przyszłym pokoleniom motywację do życia i nadziei.
(Gaudium et spes, 31).
Zasadnicze znaczenie dla wyjścia z niezwykle skomplikowanej dzisiaj politycznej, kulturowej i gospodarczej sytuacji świata, która została w tej książce zarysowana, ma z pewnością pojmowanie człowieka i Ziemi jako "naszego wspólnego domu". Chodzi o to, aby zamiast stawiania interesów handlowych i finansowych ponad wszystko, zamiast dogmatycznej wiary w "niewidzialną rękę" rynkowych regulacji dokonywać przede wszystkim zmian w sposobie myślenia człowieka, zwodzonego przez egoizm i sekularyzm.
Publikacja ta jest szkicem szans, ale i zagrożeń wiążących się ze społeczno-politycznymi konsekwencjami globalizacji; pozwala na lepsze zrozumienie dzisiejszego złożonego świata oraz stojących przed nimi wyzwań.