Co widać i czego nie widać - Frederic Bastiat | Wydanie II na podstawie wydania I-go z 2003 roku.
Co widać i czego nie widać to krótka opowieść o tym, co najważniejsze w ekonomii. Okazuje się, że nie trzeba czytać opasłych podręczników, aby zrozumieć istotę procesu gospodarowania i jego konsekwencji.
Książka, którą trzymacie w ręku to swoisty elementarz. Napisana jasnym i klarownym wywodem, z niezwykłą pasją i żelazną logiką, a przy tym pełnym humoru językiem, pozwala dostrzec w ekonomii to, czego większość nie dostrzega lub dostrzec nie chce. Zmusza do myślenia. To jedna z tych książek, które czyta się przez całe życie i za każdym razem odkrywa się w niej coś nowego, inspirującego.
"Bastiat wniósł nieśmiertelny wkład w obronę ludzkiej wolności”
- Ludwig von Mises
"Każdy, kto przeczyta i zrozumie Bastiata, może uważać się za skutecznie i dożywotnio zaszczepionego na protekcjonistyczną chorobę umysłu czy mrzonki o państwie opiekuńczym. Bastiat zabił protekcjonizm i socjalizm po prostu wyśmiewając je”
- Henry Hazlitt
Spis treści książki:
PRZEDMOWA: Bastiat, czyli o skutkach niezamierzonych w ekonomii (Jan Winiecki) - 5
CO WIDAĆ I CZEGO NIE WIDAĆ - 9
- Rozbita szyba - 10
- Demobilizacja armii - 12
- Podatki - 14
- Czy państwo powinno dotować sztukę? - 17
- Roboty publiczne - 21
- Pośrednicy - 23
- Protekcjonizm - 28
- Maszyny - 32
- Kredyt - 36
- Algieria - 39
- Oszczędzanie i zbytek - 42
- Prawo do pracy, prawo do zysku - 46
NOTA O AUTORZE (Piotr Stachura) - 48
INDEKS OSÓB - 51
O AUTORZE:
Frederic Bastiat (1801-1850) – słynny francuski pisarz i polityk, jeden z największych demaskatorów prawdziwego oblicza socjalizmu, zasłynął jako autor pamfletów, w których za pomocą przemawiających do wyobraźni najprostszych przykładów ukazywał absurdalność mitów i teorii ekonomicznych przeciwników wolności gospodarczej.
Autor szeregu dzieł, które stanowią podstawę wolnorynkowej myśli ekonomicznej, przez wielu uważany za prekursora Szkoły Austriackiej.