Uczestnictwo we Mszy Świętej - ks. Władysław Śpikowski
"Wiele książek mówi nam o istocie Mszy świętej, o jej znaczeniu, mniej zaś o prawidłowym w niej udziale. Prawda, że zrozumienie jakiejś rzeczy wpłynąć może na praktyczne ustosunkowanie się do niej, chociażby o tym specjalnie nie było mowy. Uważaliśmy wszakże za wskazane dla dobra wiernych podkreślić właśnie te praktyczną stronę. Stąd tytuł książki: Uczestnictwo we Mszy Świętej.
(...) Tak więc pragniemy wiernym dopomóc do spełnienie życzenia JE Księdza Prymasa w sprawie ożywienia życia parafialnego. Wierni stosując się do niżej podanych sposobów uczestnictwa we Mszy Świętej, przestaną byc tylko biernymi świadkami bezkrwawej Ofiary, staną się czynnymi, żywymi jej uczestnikami"
Autor wyszedł z założenia, że zrozumienie rzeczy poszczególnych części Najświętszej Ofiary może wpłynąć na praktyczną stronę udziału wiernych w sprawowanej liturgii. Podaje więc cztery sposoby udziału wiernych, poprzedzając je dogmatycznymi rozważaniami o istocie Mszy Świętej. Z tych rozważań teologicznych mają wypływać wnioski praktyczne o naszym udziale w bezkrwawej Ofierze.
Intencją autora było, aby jego książka stała się pożyteczną nie tylko dla kochających Mszę Świętą i pragnących w niej uczestniczyć, ale także dla tych, którzy nie bardzo ceniąc sobie Mszę Świętą, od niej niekiedy stronią, a może nawet stale zaniedbują.
A jeżeli drogi Czytelniku, dzięki powyższym rozważaniom, twój udział we Mszy Świętej stanie się pełniejszy, racz łaskawie wspomnieć w modlitwach podczas Mszy Świętej także o Autorze tej książki
O Autorze:
Ks. Władysław Śpikowski (1897-1980) - Urodził się w Kępnie. Gimnazjum ukończył w Poznaniu, a seminarium duchowne w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w październiku 1922 r.
Studiował teologię w Strasburgu, tam też uzyskał tytuł doktora w 1926 r. Był wybitnym patrologiem i liturgistą, autorem wielu publikacji. Od 1928 r. uczył religii w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Bergera w Poznaniu. W 1932 r. był wikariuszem w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu, potem w parafii kolegiackiej pw. św. Marii Magdaleny, również w Poznaniu.
Był delegatem arcybiskupa przy akademickim Kole Misjologicznym w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu. Po wojnie uczył religii w Państwowym Gimnazjum Męskim w Lesznie. Tam też był rezydentem od 1954 r., w parafii pw św. Marcina. Zmarł 19 marca 1980 r. w Śremie. Pochowano go na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.