W stronę Pana! – ks. Klaus Gamber, o. Benedykt J. Huculak OFM
📘 Powrót ku orientacji liturgicznej Kościoła
W stronę Pana! Pytania o budowę kościołów i modlitwę w kierunku wschodnim – to jedno z najważniejszych współczesnych dzieł krytycznych wobec reform posoborowych, autorstwa ks. Klausa Gambera. Polskie wydanie zostało uzupełnione o Studium wprowadzające o. dr hab. Benedykta Jacka Huculaka OFM pt. „Liturgia Boska”, czyli „zwróceni ku Panu” oraz Przedmowę kard. Józefa Ratzingera (późniejszego papieża Benedykta XVI) do wydania francuskiego.
Autorzy pokazują, że orientacja liturgiczna ku Wschodowi – ad orientem – ma głęboki sens teologiczny, historyczny i duchowy, zakorzeniony w Tradycji Kościoła. To nie gest nostalgii, lecz wołanie o powrót do porządku, w którym człowiek i kapłan kierują się wspólnie „w stronę Pana”.
📜 Z opisu Wydawcy
„Ołtarz zawsze pozostaje w ścisłym związku z ofiarą składaną przez kapłana. Ołtarz, kapłan i ofiara stanowią jedność. Wobec czego Msza św. celebrowana przodem do ludu jest niczym innym, jak zupełną niedorzecznością, bezsensem! Kapłan nie jest jakimś czarodziejem albo kuglarzem, który pokazuje swe sztuczki przed tłumem pobożnych owieczek. Jest on tym, który przewodzi czynności wciągającej w uczestnictwo w tym, co zostało raz na zawsze dokonane przez Jezusa Chrystusa...”
🧭 Głos Tradycji Kościoła
Pius XII w swojej encyklice o liturgii Mediator Dei naucza, że liturgia to „kult publiczny, który nasz Odkupiciel i Głowa Kościoła okazuje Ojcu Niebieskiemu, i który społeczność wiernych oddaje swemu Założycielowi, a przez Niego – Ojcu Przedwiecznemu”.
🖋️ O Autorach
Ks. Klaus Gamber – Ksiązdz, doktor filozofii i teologii. Współtwórca i wieloletni dyrektor Instytutu Liturgicznego w Ratyzbonie. Był jednym z najwybitniejszych historyków i znawców liturgii. Uznany specjalista tak starej liturgii rzysmkiej, jak i rytów wschodnich, których był wielkim admiratorem. Autor „Reformy liturgii rzymskiej” (zobacz także tę publikację).
W uznaniu za swoją pracę naukową został mianowany członkiem honorowym papieskiej AKademii Liturgii, a nastepnie kapelanem i szambelanem Jego Świątobliwości. Jego głos był istotnym punktem odniesienia dla Benedykta XVI.
O. Benedykt Jacek Huculak OFM – wybitny, choć niesłusznie pomijany polski teolog, specjalista w dziedzinie dogmatyki, liturgii i Tradycji katolickiej. W swoich publikacjach broni nienaruszalności wiary i ukazuje, że prawdziwa odnowa nie polega na zerwaniu z przeszłością, lecz na jej zrozumieniu i kontynuacji. Zobacz też: „Chrześcijańskiej nadziei warunek konieczny”.
🏛️ Wydawnictwo
Książka została wydana przez Wydawnictwo Świętego Józefa Sebastiana Pelczara, specjalizujące się w klasyce duchowości katolickiej, apologetyce i publikacjach nieobecnych we współczesnym nurcie. Wydawnictwo podejmuje ważne tematy kryzysu liturgii i tożsamości Kościoła.