.

.

Skrót dziejów włościaństwa w Polsce - Koneczny Feliks

Jakże jest wiele kłamstw na temat sprawy chłopskiej. Ukazywano stan chłopski tylko jako upodlony i wyzyskiwany w dawnej Rzeczypospolitej i to wtłoczono do głów polskiej młodzieży poprzez system szkolnictwa uczącego historii ojczystej pod dyktando doraźnych potrzeb marksistowskiej rewolucji. Jak przewrotnie ukazywano przeszłość, by uzasadnić w propagandzie konieczność sojuszu robotniczo-chłopskiego, by doszło do zbudowania nowego socjalistycznego społeczeństwa. Po II Wojnie Światowej, gdy Polska pod okupacja sowiecką pozbawiona była swej własnej historii i historiozofii, zapanowała swoista lumpenproletariacka moda na karykaturalne przedstawianie przeszłości Polski.

20,00 zł
Ilość
Produkt chwilowo niedostępny. W celu realizacji zamówenia, prosimy o kontakt bezpośrednio ze sklepem.

Jakże jest wiele kłamstw na temat sprawy chłopskiej. Ukazywano stan chłopski tylko jako upodlony i wyzyskiwany w dawnej Rzeczypospolitej i to wtłoczono do głów polskiej młodzieży poprzez system szkolnictwa uczącego historii ojczystej pod dyktando doraźnych potrzeb marksistowskiej rewolucji. Jak przewrotnie ukazywano przeszłość, by uzasadnić w propagandzie konieczność sojuszu robotniczo-chłopskiego, by doszło do zbudowania nowego socjalistycznego społeczeństwa. Po II Wojnie Światowej, gdy Polska pod okupacja sowiecką pozbawiona była swej własnej historii i historiozofii, zapanowała swoista lumpenproletariacka moda na karykaturalne przedstawianie przeszłości Polski. Zohydzenie własnej historii, państwowości i wolności było komunistom potrzebne by na tle fałszu uzasadnić dziejową konieczność przyjęcia rewolucyjnych zmian, tak obcych polskiej kulturze i dorobkowi cywilizacyjnemu

NIESTETY do dziś pokutują tamte schematy i marksistowskie ujęcie niedoli chłopów wyzyskiwanych przez inne, "wrogie" klasy społeczne. A to miedzy innymi po to, by zbałamucić konserwatywne, tradycyjne poglądy chłopów i by nie stanowili oni (tak jak zresztą i dziś stanowią) niebezpieczeństwa dla budowanej (także ich kosztem) utopii.

Tym bardziej ważne jest zapoznanie się z tą niedostępną (ale na szczęście właśnie przywróconą kulturze) pracą prof. Feliksa Konecznego, który w 1921 roku postanowił tą krótką pracą naukową dostarczyć rzetelnej wiedzy rodakom, którzy nie mając szczegółowej wiedzy lub wręcz bazując na mitach, toczyli u zarania niepodległego bytu Polski roznamiętniony spór polityczny o przyszłości ustroju agrarnego. Koneczny widział jak słuchacze dysput politycznych poddają się manipulacji demagogów wypaczających obraz dziejów włościaństwa.

Ta mała książeczka powinna być obowiązkowa lekturą każdego, kto chce zapoznać się z wolnościową przeszłością swego Narodu i pragnących wyzwolenia z kompleksów, w które zarówno zaborcy jak i okupanci ZAWSZE wpędzali Polaków, wypaczając im obraz ich własnej historii.

Oto co sam prof. Feliks Koneczny napisał o swej książce w 1921 roku, publikując ją w Wilnie:

SKRÓT DZIEJÓW WŁOŚCIAŃSTWA W POLSCE.

Jak poprzedni "Skrót do nauki historyi polskiej" (Wilno 1920, w tymże nakładzie), podobnież i niniejsze dziełko powstało z praktycznej potrzeby, stanowiąc tamtego konsekwencyę i uzupełnienie. Zwrócono się do mnie w tej materyi, wielce aktualnej i stanowiącej przedmiot powszechny ożywionych rozmów, namiętnych dysput i agitacyi, niestety zdrożnej, której ludzie dobrej woli nie zdołają się często przeciwstawić, nie mając skąd czerpać informacyi dla Siebie, nie mogąc przeto oświecać innych. Daleki jednak jestem od pisania broszury agitacyjnej i nie agitacyjnej używam metody. Powtarzam tu i zbieram w odpowiednim skrócie to, co pisałem był na podstawie badań własnych i cudzych w rozmaitych dawniejszych, obszerniejszych swych pracach, łącząc przy rozmaitych sposobnościach to i owo Z dziejów spraw rolniczych z ogólnym tokiem historyi narodowej - w czasach kiedy o żadnym praktycznym z tego pożytku nie mogłem był myśleć. Spisuję obecnie w jednym rzucie to, co za prawdę naukową przedtem już uznawałem, niczego a niczego nie dorabiając (ani nie ujmując) ze względu na chwilę obecną. .Wierzyłem zawsze mocno w cudowna noc Prawdy i żywię najgłębsze przeświadczenie, że wiele ran w życiu publicznem zabliźniłoby się, gdyby je zechciano leczyć prostem poszukiwaniem Prawdy.


Opis

Wydawnictwo
ANTYK Marcin Dybowski
Oprawa
Miękka
Format
A5
Ilość stron
90
Autor
Koneczny Feliks

Specyficzne kody

Blog nawigacja

Najnowsze posty

Do wszystkich – jak zachować wiarę katolicką cz. 2 - Bp Józef Sebastian Pelczar
Do wszystkich – jak zachować wiarę katolicką cz. 2 - Bp Józef Sebastian Pelczar
69 wyświetlenia 1 Lubię

Strzec się trzeba także modernizmu, czyli tego systemu filozoficzno-teologicznego, który w najnowszych czasach...

Czytaj więcej
Najświętszego Imienia Maryi 12 IX - Potężne Imię Maryja
Najświętszego Imienia Maryi 12 IX - Potężne Imię Maryja
119 wyświetlenia 1 komentarz 2 Lubię

Kiedy Maryja przyszła na świat, dano jej imię, które Bóg przez aniołów objawił jej rodzicom; tak mówi pisarz...

Czytaj więcej
Sierpniowe bestsellery
Sierpniowe bestsellery
144 wyświetlenia 4 Lubię

Zestawienie sierpniowych bestsellerów naszej księgarni.  W sierpniu największym zainteresowaniem naszych czytelników...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

12 Polecane z tej kategorii