Fascynująca opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, kresowym zagończyku walczącym z bolszewikami o polskie Wilno i Warszawę w 1920 roku, który według brytyjskiego historyka Michaela Foota był jednym z sześciu najodważniejszych żołnierzy drugiej wojny światowej! Człowiek, który na ochotnika dał się zamknąć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Zorganizował tam konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej skupiający ponad sto osób we wszystkich komandach. Przeżył za drutami dwa lata i siedem miesięcy. W tym czasie informował dowództwo Armii Krajowej o dokonywanym przez Niemców ludobójstwie. Po brawurowej ucieczce, nadal zaangażowany w podziemną walkę, napisał szczegółowe raporty z Auschwitz, których niezwykłe losy zostały opisane w książce. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako obrońca niezdobytej Reduty Witolda. Po wojnie nie opuścił kraju mimo komunistycznego zniewolenia. Został aresztowany przez UB, skatowany w śledztwie w mokotowskim więzieniu, przy którym „Oświęcim to była igraszka". W pokazowym procesie skazany na karę śmierci, jako szpieg gen. Andersa i zamordowany strzałem w tył głowy, 70 lat temu - 25 maja 1948 roku.
Rotmistrz Witold Pilecki był jednym z najwspanialszych żołnierzy w dziejach Wojska Polskiego, nazwano go „Ostatnim ułanem Rzeczypospolitej”, „Żołnierzem niezłomnym”, „Ochotnikiem do Auschwitz”, a na świecie poznano jako „jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu podczas II Wojny Światowej”.
Joanna Wieliczka-Szarkowa z niebywałym wyczuciem, z kobiecą delikatnością opowiada na kartach tej książki historię człowieka, który zawsze „zachowywał się jak trzeba”. Ogromną wartością książki są też udostępnione przez Zofię Pilecką rodzinne fotografie Pileckich.
Jacek Pawłowicz
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych
i Więźniów Politycznych w PRL
„Tylko ofiarowanie siebie innym nadaje naszemu życiu sens” – powiedział mój tata. Dziękuję autorce książki, że przypomniała te słowa i ukazała postać Witolda Pileckiego w szerokiej perspektywie. On żyje, jest obecny w moim życiu. Niech ta publikacja przybliży Państwu tego wyjątkowego człowieka, który nie dał o sobie zapomnieć.
Zofia Pilecka
Autorka nie skupia się tylko na bohaterskich czynach Pana Rotmistrza z okresu walk o niepodległość Polski. Sięga dalej, niemal do prahistorii rodziny Pileckich, opowiada o jej korzeniach, o bohaterskich przodkach ze starej szlacheckiej rodziny pieczętującej się herbem Leliwa, o dziadku Józefie – powstańcu styczniowym – i babci przez wnuki zwanej „Bunią”, o ojcu Julianie, ciężko pracującym w dalekiej Karelii na utrzymanie rodziny i mamie Ludwice z domu Osiecimskiej, przekazującej swoim pięciorgu dzieciom miłość do Polski i Boga. To właśnie dzięki niej Witold stał się Niezłomny.
Witold Pilecki skazany został przez komunistów na zapomnienie. Jednak działania te na nic się zdały. Dzięki staraniom wielu środowisk Rotmistrz Witold Pilecki jest w wolnej Polsce symbolem najwyższego bohaterstwa, najwyższego patriotyzmu i największej ofiary poniesionej dla Ojczyzny.
Właśnie dla propagowania wśród młodego pokolenia Polaków tych wartości, które wyznawał Witold Pilecki, powstała książka Joanny Wieliczki-Szarkowej. Jest tym bardziej cenna, że ukazuje się w 70 rocznicę śmierci Pana Rotmistrza…
Jacek Pawłowicz
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych
i Więźniów Politycznych w PRL