

Książka - Polacy na San Domingo 1802-1809 prof. Adama Skałkowskiego, dotąd pojawiła się tylko raz w 1921r. Wydawnictwo, które Państwu oferujemy, jest reprintem tego właśnie pierwszego i jedynego wydania.
Skąd w ziemi włoskiej wzięli się Polacy i CO TAM ROBILI? Jeszcze mniej z nas przejmuje się rolą naszych rodaków na Półwyspie Pirenejskim, gdy mowa o słynnej szarży pod Samosierrą. Kto i w jakim celu ich tam „zaprosił”? A już zupełnie nielicznych zajmuje pobyt polskich wojaków w XIX w. na wyspach, po drugiej stronie Atlantyku. Może dlatego do dziś śpiewamy, prężąc dumnie pierś o Bonapartym, który dał nam przykład.
Żałosne to i rażące ignoranctwem. „Nasi” robili tam, na obcej ziemi -porządek z kontrrewolucją katolicką. A na Haiti … tłumili powstanie murzyńskie. W rzeczy samej – dobry to przykład do naśladowania. I tutaj pojawia się pytanie: kto i w jakim celu tak pisze naszą historię?
Polacy na San Domingo ... W paśmie Wielkich Antyli na morzu Karaibskim, jakby w środku całego pasma wysp dostrzegamy Haiti. W XVIII wieku wyspa ta nosiła nazwę San Domingo, której pamiątką jest dzisiaj nazwa stolicy Dominikany....
Oto książka jakich niewiele w historii naszej literatury. W tej chwili jedyny tytuł traktujący o tej dramatycznej i egzotycznej wyprawie Polaków na napoleońskim żołdzie za ocean. Cesarz Francuzów cynicznie pozbywa się polskich legionistów, którzy nie są mu już potrzebni w Europie i wysyła ich - jak pisze sam autor - na pewną zagładę.
Można sobie zadać pytanie - dlaczego nie opowiadają nam tego w szkole na lekcjach historii?!
Śpiewamy w Mazurku Dąbrowskiego o Polakach w ziemi włoskiej; znany jest motyw szarży pod Samosierrą polskiego szwadronu cesarskiego.
Większa część narodu nie ma jednak pojęcia po co i skąd te wszystkie historie.
Profesor Adam Skałkowski wydał swoja książkę w 1921 roku.
Wznawiamy ją po prawie stu latach.