W roku czterechsetnej rocznicy śmierci wielkiego hetmana Stanisława Żółkiewskiego oddajemy w Państwa ręce wznowienie przełomowej pracy dr. Radosława Sikory, opisującej szczegółowo największe i najważniejsze ze zwycięstw sławnego wodza.
Autor Radosław Sikora, dotarłszy do szeregu nowych źródeł polskich i zagranicznych oraz patrząc w nowym, krytycznym świetle na źródła już wcześniej znane i przywoływane, skupia się na próbie rekonstrukcji szczegółowego przebiegu tej wciąż w niedostatecznym stopniu upamiętnionej i zbyt mało powszechnie znanej bitwy, przybliżając nam skład i liczebność obu walczących armii, okoliczności ich spotkania oraz wreszcie samą konfrontację i odniesione w jej ramach straty.
"Zwycięstwo Kłuszyńskie zalicza się do najświetniejszych wyczynów oręża polskiego. Armia dowodzona przez Stanisława Żółkiewskiego (2700 żołnierzy) pokonała w niej ok. 7-krotnie liczniejsze (ok. 18 330 żołnierzy ) wojska rosyjsko-szwedzkie. A jeśli uwzględnić chłopów i chołopów w armii rosyjskiej oraz żołnierzy niezdolnych do walki i niekombatantów w armii szwedzkiej (łącznie z żołnierzami daje to ok. 38 000 ludzi), to przewaga ta mogła być nawet ok. 14-krotna!"
Fragment wstępu (Kłuszyn 1610. Rozważania o bitwie - Radosław Sikora)
To wyjątkowe, 144-stronicowe wydanie wzbogacone zostało o dwadzieścia czarno-białych rycin z epoki, dziewięć stron ilustracji kolorowych, a także dwie szczegółowe mapy zaprojektowane specjalnie dla nas przez dr. Marcina Sobiecha, specjalistę od kartografii historycznej.
Książką jest wydrukowana na kredowym papierze i oprawiona w twardą okładkę.
O Autorze:
Radosław Sikora - autor licznych publikacji poświęconych wojskowości polskiej XVI i XVII wieku, piewca chwały husarii i nie tylko husarii. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał na Wydziale Humanistycznym Akademii Podlaskiej w roku 2010 na podstawie pracy "Taktyka walki, uzbrojenie i wyposażenie husarii w latach 1576 - 1710". Ukazanie się w 2010 roku I wydania książki Kłuszyn 1610. Rozważania o bitwie, w której Autor zdecydowanie zakwestionował dotychczasowe ustalenia dotyczące miejsca bitwy i liczebności wojsk biorących w niej udział, odbiło się szerokim echem wśród historyków, prowokując do ważnych dyskusji naukowych.
Autor Radosław Sikora ma w swoim dorobku równie ważną publikację: Wypisy źródłowe do dziejów husarii - książka również dostępna na stronie naszej księgarni Familis.