Niniejsza publikacja ma na celu rozwiązanie złożonych pytań dotyczących odpowiedzi Kościoła katolickiego na zmiany intelektualne i społeczne z końca XIX i XX wieku. Kościół stanął przed znaczącym wyzwaniem, gdy pojawiły się nowe trendy intelektualne, w tym modernizm, marksizm i psychoanaliza, które spowodowały głębokie zmiany w społeczeństwie i doprowadziły do odejścia od tradycyjnych wartości w kierunku bardziej świeckiego i materialistycznego światopoglądu.
Publikacja jest wynikiem projektu badawczego przeprowadzonego na Collegium Intermarium University w latach 2022–2024, zatytułowanego Stulelecie Próby Odnowy Cywilizacji Chrześcijańskiej. Osiągnięcia, Rezultaty, porażki”. Projekt miał na celu zbadanie prób rewitalizacji Christianitas, które trwają od połowy XIX wieku, w świecie poddawanym szybkim i wieloaspektowym zmianom, napędzanym rewolucjami przemysłowymi i technologicznymi.
Autorzy, znani badacze i eksperci w tej dziedzinie, przedstawiają wyniki swoich badań, które zapraszają czytelników do odzwierciedlenia i pobudzenia dalszych badań intelektualnych. Publikacja zagłębia się w złożony kontekst, które porusza, zapewniając dopracowane zrozumienie reakcji Kościoła na wyzwania nowoczesności. Badając sukcesy, wyniki i niepowodzenia tych prób, autorzy zapewniają kompleksową analizę wysiłków Kościoła w celu dostosowania się do zmieniających się czasów i utrzymania jego znaczenia we współczesnym świecie.
Dzięki tej publikacji czytelników zachęca się do zaangażowania się w złożone problemy związane z skrzyżowaniem wiary i nowoczesności oraz do rozważenia ciągłych prób rewitalizacji cywilizacji chrześcijańskiej. Ustalenia i refleksje autorów stanowią cenny wkład w trwającą rozmowę o roli chrześcijaństwa we współczesnym świecie i zapraszają czytelników do dołączenia do dyskusji na temat przyszłości chrześcijaństwa.
Swoją bogatą problemowo i wielokontekstową zawartością monografia wpisuje się w sposób znaczący w trwającą nie od dziś debatę nad pozycją i rolą chrześcijaństwa, zwłaszcza katolicyzmu, w kulturze, a szczególnie w debacie nad kwestią uniwersalnej antropologicznie koncepcji cywilizacji tzw. chrześcijańskiej. (z recenzji dra hab. Henryka Kieresia, prof. KUL)
Przedstawiona w monografii szeroka panorama zagadnień związanych tematycznie z odnową cywilizacji chrześcijańskiej w czasach przełomu wieków stanowi cenny materiał nie tylko dla badaczy zajmujących się tą problematyką, ale przede wszystkim dla upowszechnienia prezentowanych w niej tematów szerszemu gronu odbiorców. (z recenzji dra hab. Pawła Gondka, prof. KUL)
Spis treści
dr Artur Górecki- Przedmowa
prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk - Laicyzm i kryzys cywilizacji chrześcijańskiej
prof. dr hab. Jacek Bartyzel - Wizje i programy odbudowania cywilizacji chrześcijańskiej w nauczaniu pontyfikalnym oraz w myśli i praktyce politycznej kontrrewolucji katolickiej (1864-1965)
dr hab. Włodzimierz Dłubacz, prof. KUL - Stulecie próby odnowy cywilizacji chrześcijańskiej (1879–1965). Uniwersytet katolicki i lubelska szkoła filozoficzna jako odpowiedź na kryzys kultury
dr hab. Marek Czachorowski - Próby neotomistycznej odnowy etyki klasycznej
dr Artur Górecki - Społeczno-religijny kontekst narodzin mariawityzmu
dr Paweł Milcarek - Przedsoborowy testament ruchu odnowy liturgicznej. Postulaty reformy obrzędów Mszy w świetle ankiety biskupów w przeddzień Vaticanum II
dr Tomasz Dekert - Idea zmiany obrzędowej w myśli ruchu liturgicznego w świetle koncepcji rytualnego ustanawiania konwencji R.A. Rappaporta
prof. dr hab. Wasyl Kostytsky - Refleksja nad ideą chrześcijańską w teologiczno-socjologicznym pojmowaniu prawa
Biogramy autorów