Historyja reformy protestanckiej w Angliji i Irlandyji przez Wilhelma Cobetta, przetłumaczona z angielskiego przez J. Kropiwnickiego, nauczyciela języka angielskiego przy C. K. Uniwersytecie Franciszka Józefa, dwóch gimnazjach i szkole realnej we Lwowie.
Dewastacja Kościoła na Wyspach. Czym było pojawienie się Katolicyzmu w Albionie, czym były zakony i co dała tamtejszej ludności Wiara. Jakie były przyczyny i jaki skutek odniosła pacyfikacja filarów cywilizacyjnych Brytanii i Irlandii. To WSZYSTKO w tym wspaniałym dziele Cobbett'a.
Szanowni Państwo, nigdy po 1877 roku ta arcyważna książka nie trafiła pod strzechy polskich domów.
Dzieło Cobbett'a jest skuteczną odtrutką na obecny - źle pojmowany - ekumenizm w Kościele.
Smaku i wartości tej lekturze dodaje to, że sam autor urodził się i wychował w heretyckiej rodzinie angielskiej.
Książka znienawidzona w kręgach protestanckich wszelkiej proweniencji.
Historia reformy protestanckiej w Anglii i Irlandii - Wilhelm Cobbett - jest to dzieło, napisał we wstępie prof. Jacek Bartyzel znakomicie udokumentowane, stanowi wstrząsający opis barbarzyńskiego wandalizmu protestanckiej rewolucji, którego ofiarą padły bezcenne sprzęty liturgiczne i dzieła sztuki; gigantycznej grabieży, której cenę zapłaciły tysiące biedaków, zepchniętych teraz w otchłań beznadziejnej nędzy, a przede wszystkim zapaści duchowej wskutek utracenia dostępu do autentycznych narzędzi łaski.
Cobbett dostarcza niezbitych dowodów na to, że istotą każdej rewolucji więc protestanckiej również są zbójeckie "przekształcenia własnościowe", na których tuczą się grabieżcy i ich potomkowie. Atoli Cobbett podejmuje też odważną apologię wiary katolickiej i katolickiego Kościoła, zrośniętego z historia Anglii przez osiem stuleci przed katastrofą. A najdziwniejsze jest to, że autor książki był, przynajmniej formalnie, całe swe życie protestantem. Gdzieś głęboko w duszy, o czym świadczy jego książka, nosił przekonanie, że to katolicy jednak mają rację, ale nie miał siły czy sposobności dokonać oficjalnej konwersji.
Książka Historia reformy protestanckiej w Anglii i Irlandii - Wilhelm Cobbett - jest godna przeczytania, szczególnie dziś, czyli w czasach szalejącego ekumenizmu i fałszywej teorii, iż wszystkie drogi (czytaj wyznania) prowadza do nieba.