Historia Kościoła katolickiego w zarysie - ks. Roman Archutowski
Co znajdziemy w książce Historia Kościoła katolickiego w zarysie?
Książka ks. Romana Archutowskiego za zadanie ma ukazać losy Kościoła katolickiego, a także zapoznać nas z wpływem wiary na rozwój cywilizacji. Dzieło duszpasterza stanowi naukowe zaprezentowanie dziejów założonej przez Jezusa Chrystusa wspólnoty – od samych jej początków, aż po czasy dzisiejsze. W książce znajdziemy zatem informacje, w jaki sposób Kościół szerzył wśród społeczności zasady religijno-obyczajowe, jak wyglądały relacje Kościoła z państwami, czy też jak przedstawiała się jego wewnętrzna organizacja.
W książce wyszczególnione zostały cztery epoki Kościoła – każdą z nich dokładnie omówiono z uwzględnieniem wszystkich istotnych dla wspólnoty wydarzeń. W publikacji poruszono zatem kwestie związane m.in. z losami pierwszych chrześcijan, obradami Soborów, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków, czy też rozłamem Kościoła. Historia wspólnoty katolickiej jest niebywale bogata – śledząc jej losy, jednocześnie śledzimy przebieg kształtowania się kultury i cywilizacji.
"Jednocześnie, dzięki pracy Kościoła, całe narody posuwały się na wyższy stopień cywilizacji. Przyjęcie bowiem chrystianizmu i dostosowanie się do jego zasad sprowadziły zmianę w życiu jednostek i narodów, decydowały o ich losach. Chrystianizm bowiem wnosił w życie narodów nowe zasady; korzystał z pracy dawnych pokoleń, godził wyniki ludzkich zabiegów ze swymi zasadami, pracował nad rozszerzeniem na ziemi królestwa Chrystusowego, królestwa prawdy, dobra i piękna. W ten sposób triumf Kościoła był zwycięstwem Chrystusa i jednocześnie zwycięstwem kultury.
O Autorze:
Bł. Ks. Roman Archutowski urodził się w 1882 r. w Karolinie, w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu gimnazjum w Pułtusku wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1904 r. Przez rok był wikariuszem w parafii Jeżów, po czym kontynuował studia na Akademii Cesarskiej w Petersburgu.
Po powrocie do Warszawy został prefektem w Gimnazjum Realnym i Prywatnym Św. Stanisława Kostki. Miał wielki talent pedagogiczny i łatwość nawiązania kontaktu z młodzieżą. W 1925 r. został dyrektorem tego gimnazjum. Był autorem najpopularniejszego podręcznika historii Kościoła dla szkół średnich, który obecnie zostaje wznowiony. W 1940 r. został rektorem seminarium warszawskiego.
W 1942 r. został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Po miesięcznych torturach zwolniono go, ale w tym samym roku ponownie uwięziono. Był maltretowany przez służbę więzienną, gdyż nie zamienił sutanny na ubranie cywilne. W marcu 1943 r. został przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie również nieraz był bity i torturowany. Zachorował na tyfus plamisty i zmarł w Niedzielę Palmową, 18 kwietnia 1943 roku.
Jan Paweł II beatyfikował go w gronie 108 męczenników II wojny światowej w 1999 r. w Warszawie.