Zrozumieć kapitalizm - Karol Skorek
Zwolennicy kapitalizmu, jeśli tylko kierują się w życiu zdrowym rozsądkiem, nie twierdzą, że jest to system idealny, który rozwiązuje wszystkie ludzkie bolączki. Nie jest to system, który za sprawą kilku pstryknięć palcami, czyni świat doskonałym, bez wad. Tak nie jest. Jednak nie trzeba już tego udowadniać, bo doświadczenie udowodniło to dawno temu, że w konfrontacji z systemem socjalistycznym, kapitalizm przynosi ludziom więcej pożytku. Im więcej gospodarczej wolności, własności i przedsiębiorczości tym lepiej. Im mnie państwowego interwencjonizmu, regulacji, biurokracji – tym lepiej. Socjalizm preferuje cechy zgoła odmienne.
W książce „Zrozumieć kapitalizm” Karol Skorek stara się pokazać, że system ten ma nie tylko zalety, ale także wady.
Zalety kapitalizmu:
- Wyzysk posiada swoją dobrą stronę. Fabrykant zmusza robotnika do wydajnej pracy. Nikt nie pozwala sobie na to, by w jego zakładzie ktoś zarabiał na nicnierobieniu, na partactwie.
- Własność gwarantuje wolność i niezależność jednostki. Rynek realizuje zasadę: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, a więc jest z tej perspektywy uczciwy. Natomiast systemy etatystyczne podporządkowują życie jednostki pod swoje własne widzimisię.
- Wolna gospodarka posiada immanentną tendencję do obniżki cen, a co za tym idzie do umasowienia produkcji. O ile kiedyś tylko elity posiadały łazienki, o tyle teraz są one dobrem powszechnym. Podobnie było z samochodami, lodówkami, mikrofalówkami, laptopami, drukarkami i dziesiątkami innymi dóbr z zakresu AGD-RTV.
Wady kapitalizmu:
- Wyzysk posiada swoją złą stronę. Fabrykant potrafi być bezwzględny względem swoich robotników. Historia gospodarcza pokazuje nie tylko masową produkcję dóbr, lecz również niewyobrażalne okrucieństwo względem słabszej strony na rynku pracy.
- Walka rynkowa stymuluje nierówności ekonomiczne. Przedmiotowe nierówności mogą kiedyś doprowadzić do niepokojów społecznych oraz załamania systemu. Stabilne systemy gospodarcze powinny cechować się upowszechnieniem własności oraz szeroką klasą średnią.
- Nowoczesne korporacje doprowadziły do powstania szeregu patologii społecznych. Wielcy gracze tego świata rozpowszechnili zjawisko mobbingu, stopniowo prowadząc do wyniszczenia psychicznego wielu ludzi i rodzin. Firmy molochy to wyścig szczurów, wypełnianie głupich formułek w programach biurowych oraz wydzwanianie do klientów, by sprzedać im wadliwej jakości produkty.
Powyższe przykłady pokazują, że książka Karola Skorka - Zrozumieć kapitalizm nie powinna przejść niezauważona. Czy punkty przedstawione jako wady kapitalizmu, są nimi rzeczywiście, czy są formą jego wynaturzenia, czy też z kapitalizmem nie mają one niczego wspólnego?
„Zrozumieć kapitalizm” to książka, która nie zadowoli ani socjalisty, ani klasycznego liberała i bodaj w tym właśnie tkwi jej największa zaleta. Przepełniona jest natomiast
podejściem zdroworozsądkowym, a przy tym patriotycznym i głęboko moralnym. Karol Skorek, znany entuzjasta wolnego rynku, nie ucieka od trudnych pytań, mierzy się z nimi. Analizuje wady, a nawet patologie gospodarki kapitalistycznej, wynikający z niej problem nierówności i wielu różnych zagrożeń. Odnosi się często do historii, będąc zarazem na bieżąco i z sytuacją w gospodarce światowej, i ze współczesnymi nurtami teorii ekonomii. Wolny handel, koniec pracy, bogactwo obiektywne i subiektywne, przyszłość gospodarki kapitalistycznej. Te i inne
zagadnienia zostały przez Karola Skorka opisane w sposób ciekawy i przystępny, miejscami zupełnie nowatorski.
Gorąco polecam i zachęcam do lektury!
dr Marian Szołucha
O Autorze - Biografia (Karol Skorek):
Urodził się 26 marca 1990 r. w Lublinie. Przez całe życie związany z Sanokiem. Ukończył Szkołę Podstawową Nr 2 w Sanoku, Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Studiował na UMCS. Podczas nauki w Lublinie natrafił na postać prof. R. Rybarskiego, którego poglądy do dziś go inspirują. Ten zapomniany endecki ekonomista głosił, iż Polska potrzebuje do rozwoju dwóch rzeczy: wolności gospodarczej oraz silnego udziału krajowych przedsiębiorstw w handlu, przemyśle i usługach. Podzielając te poglądy postanowił zaangażować się w działalność lubelskiego środowiska patriotycznego. Po jakimś czasie, zreaktywował zapomnianą akcję „Swój do swego po swoje„. Po zakończeniu studiów powołał do życia Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Rolników SWOJAK, gdzie pełni funkcję Prezesa Zarządu.