Wall Street i Hitler - Antony Sutton
Tematem niniejszej książki jest transfer potężnych środków finansowych z zachodnich banków ( Wall Street ) do pokonanych po I wojnie światowej Niemiec. Środki te pozwoliły na budowę międzynarodowych karteli chemicznych, stalowych czy elektrycznych.
W powstałych dzięki temu firmach, takich jak m.in.: I.G. Farben, Osram, A.E.G., Ford Motor, I.T.T. czy Opel strategicznymi udziałowcami były zachodnie firmy i instytucje finansowe, które zaangażowały się w manipulowanie politycznymi wydarzeniami, doprowadzając Hitlera do władzy.
Korzystając następnie z uprzywilejowanej pozycji w najwyższych kręgach nazistowskich Niemiec, poprzez transfer niezbędnych do rozpoczęcia wojny technologii, finansów i patentów budowały machinę wojenną Hitlera oraz bez żadnych utrudnień zbijały fortunę na produkcji wojennej dla wszystkich stron konfliktu.
Wall Street i rewolucja bolszewicka - Antony C. Sutton
Tematem niniejszej książki jest ścisły związek pomiędzy niektórymi międzynarodowymi firmami bankowymi z Nowego Yorku a komunistycznymi rewolucyjnymi ruchami, które przejęły władzę w carskiej Rosji i doprowadziły do ustanowienia Związku Radzieckiego.
Książka Antony’ego C. Suttona jest pionierską pracą na temat powiązań rewolucji w Rosji z międzynarodową finansjerą. Przytaczając liczne nieznane dokumenty, Sutton ujawnia osobliwy sojusz kapitalistów i komunistów. Efektem była rewolucja 1917 roku, zniszczenie carskiej Rosji i wpędzenie tego kraju w trwającą niemal wiek komunistyczną niewolę. Okazuje się, że przez cały czas za plecami Lenina, Trockiego i ich towarzyszy stali bankierzy z Wall Street, z Morganem na czele, skłonni sowicie wspomagać komunistyczną rewoltę.
Na podstawie dokumentacji z amerykańskiego archiwum Departamentu Stanu autor odtwarza działania głównych rewolucjonistów i bankierów oraz kluczowe transfery finansów, bez których komunistyczna rewolucja nie miałaby szans powodzenia. W odpowiedzi na wsparcie finansowe rewolucyjne władze wyeksportowały większość carskiego złota do międzynarodowych banków oraz ustanowiły relacje handlowe, które pozwoliły na monopolistyczną eksploatację sowieckiego rynku przez największe amerykańskie korporacje.
Przymierze rewolucyjne pomiędzy komunistami, takimi jak Trocki czy Lenin oraz szefami największych domów finansowych, tj. Rockeffeler, J.P. Morgan czy Bank Rezerwy Federalnej doprowadziło do sukcesu Rewolucji Bolszewickiej i jej ekspansji na cały świat.
Od początku lat dwudziestych powstały niezliczone broszury, artykuły, a nawet kilka książek, w których próbowano wykazać istnienie powiązań między „międzynarodowymi bankierami” a „bolszewickimi rewolucjonistami”. Próby te rzadko kiedy opierały się na twardych dowodach, nigdy zaś nie były podejmowane zgodnie ze standardami metodologii akademickiej. W rzeczywistości wykorzystywano w nich nieraz „dowody” sfałszowane, nieistotne lub nieweryfikowalne.
Autorzy akademiccy trzymali się od tego tematu z daleka, przypuszczalnie dlatego, że hipoteza o istnieniu takich powiązań kłóci się z eleganckim podziałem na kapitalistów i komunistów (a każdy oczywiście wie, że to zaciekli wrogowie). Co więcej, ponieważ wiele z tekstów podejmujących ten temat ociera się o absurd, każdy, kto po niego sięga, naraża swoją akademicką reputację na szwank. Jest to wystarczający powód, aby unikać tego tematu.
Na szczęście w kartotece dziesiętnej Departamentu Stanu (State Department Decimal File), w szczególności w sekcji 861.00, znajduje się szczegółowa dokumentacja na temat tych hipotetycznych powiązań.
Z zestawienia tych oficjalnych akt z informacjami z biografii i prywatnych dokumentów oraz faktami historycznymi wyłania się naprawdę fascynująca opowieść. Dowiadujemy się z niej, że istniały powiązania między pewnymi nowojorskimi międzynarodowymi bankierami a wieloma rewolucjonistami, w tym bolszewikami. Ci gentelmani z banków – których tu nazywam po imieniu – sprzyjali rewolucji bolszewickiej i mieli finansowy udział w jej sukcesie. To, kim byli, czym się kierowali i co dokładnie robili, stanowi przedmiot tej książki.
Antony C. Sutton - Wall Street i rewolucja bolszewicka
Marzec 1974
Wall Street i ZSRR - Antony C. Sutton
Tematem niniejszej książki jest transfer zachodniej technologii do komunistycznego Bloku Sowieckiego. Autor pomijając główną narrację historyczną o konflikcie pomiędzy komunizmem i kapitalizmem ukazuje nieprzerwany program transferów zachodniej technologii pozwalający na budowanie zdolności produkcyjnej, ekonomicznej a następnie militarnej sowieckiej Rosji. Nieprzerwanie od 1920 aż do 1986 roku, kiedy to ukazała się niniejsza książka, trwały programy eksportu całego zaplecza industrialnego pozwalającego na utrzymanie trwałego komunistycznego zagrożenia, wojen, rewolucji i okupacji wielu krajów.
Sowiecki blok otrzymał z Zachodu niemalże wszystko począwszy od zakładów chemicznych, hut, elektrowni, gazociągów, systemów wydobycia ropy i innych złóż, a kończąc na kompletnych fabrykach samolotów, statków, pojazdów bojowych, czołgów, gazów bojowych, komputerów i technologii promów kosmicznych czy systemów naprowadzania w pociskach balistycznych.
Największe międzynarodowe korporacje współpracowały z rządami Zachodu tworząc poprzez „pokojowy handel” i programy wymiany naukowej swojego własnego komunistycznego wroga.
„Działalność polegająca na pożyczaniu splamionych krwią pieniędzy jest
Jednym z najbardziej nikczemnych, karygodnych i kryminalnych czynów jakie
kiedykolwiek, na taką skalę, miały miejsce wśród rodzaju ludzkiego. Jest to jak
pożyczanie pieniędzy handlarzom niewolników albo pospolitym złodziejom czy
piratom, by następnie spłacali je z rabunku. Człowiek, który pożycza pieniądze
tak zwanym rządom, w celu umożliwienia kradzieży, zniewolenia a następnie
mordowania ich własnych obywateli, znajduje się w gronie największych
zbrodniarzy jakich kiedykolwiek nosiła ziemia.”
Lysander Spooner, No Treason (Boston, 1870)