Dysputy o uczuciach - Św. Tomasz z Akwinu
Dysputy o uczuciach - Św. Tomasz z Akwinu

Dysputy o uczuciach - Św. Tomasz z Akwinu

49,00 zł
Z Podatkiem
Polityka zwrotów: 14 Dostawa 1-3 dni
Produkt w magazynie

Św. Tomasz z Akwinu- Dysputa o uczuciach 

Dysputy problemowe o prawdzie. 

Kwestie 25 i 26 przekład z jęz. łacińskiego Aleksander Białek

Tekst przekładu przejrzeli M. A. Krąpiec, A. Maryniarczyk

w serii "Teksty-Przekłady-Komentarze" (9)

Ilość :
Zamknij
  • Polityka prywatnośćiPolityka prywatnośći - Dbamy o Twoją prywatność. Tutaj znajdziesz informacje dot. zasad przetwarzania danych osobowych.
  • Zasady dostawyZasady dostawyWysyłka 24H oraz łatwy zwrot towaru
  • Regulamin zwrotówRegulamin zwrotów - Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. 14 DNI NA ODSTĄPIENIE OD UMOWY BEZ PODANIA PRZYCZYNY.

Św. Tomasz z Akwinu -  Dysputa o uczuciach

Dysputy problemowe o prawdzie. Kwestie 25 i 26 przekład z jęz. łacińskiego Aleksander Białek

Tekst przekładu przejrzeli M. A. Krąpiec, A. Maryniarczyk w serii "Teksty-Przekłady-Komentarze" (9)

Tom obejmuje pochodzące ze zbioru Dysput problemowych o prawdzie św. Tomasza z Akwinu kwestie 25 i 26 dotyczące uczuć i zmysłów.

Kwestia 26 pt. De passionibus animae (tłum. na język polski jako: O doznaniach duszy; O uczuciach ludzkich; O uczuciach) oraz kwestia 25 pt. De sensualitate (tłum. jako: O zmysłowości; O pożądaniu zmysłowym czyli zmysłowości) powstały podczas trzeciego roku pobytu Tomasza w Paryżu w latach 1256–1259 jako owoc jego pracy akademickiej.

Problematyka władz uczuć i zmysłów człowieka stanowi jedno z ważniejszych zagadnień antropologii filozoficznej. W dziejach filozofii podejmowano różne próby wyjaśniania ich statusu i funkcji: poczynając od negacji sfery zmysłowo-uczuciowej, poprzez jej absolutyzację, a skończywszy na redukcji uczuć do popędów czy namiętności oraz usamodzielnianiu ich i przeciwstawieniu sferze rozumowo-wolitywnej.

Tomasz z Akwinu problematykę zmysłów i uczuć włącza w compositum bytu ludzkiego - to cały człowiek doznaje uczuć i posługuje się zmysłami. Z problematyką zmysłowości wiąże się zagadnienie zmysłów wewnętrznych i zewnętrznych, podstaw ich wyodrębnienia i właściwych przedmiotów ich działania oraz niezbywalnej roli, jaką pełnią w życiu poznawczym człowieka.

Z kolei z problematyką uczuć jako aktów pożądania zmysłowego wiąże się zagadnienie typologii uczuć, podstaw wyróżnienia uczuć pożądliwych i gniewliwych, ich uporządkowania, miejsca w strukturze władz duszy, a przede wszystkim problem sublimacji, czyli poddania ich kierownictwu rozumu i woli.

Obecne wydanie jest drugim, a pierwszym w serii „Teksty-Przekłady-Komentarze”. Obejmuje oprócz tekstu polsko-łacińskiego także studia i komentarze, m.in. M. A. Krapca, D. Radziszewskiej-Szczepaniak, A. Gudańca, T. Pawlikowskiego, A. Maryniarczyka. W nowym wydaniu dział „Studia i Komentarze” został wzbogacony o teksty I. Deca (Oryginalność i aktualność Tomaszowej klasyfikacji uczuć), M. Czachorowskiego (Autonomizacja uczuć) oraz P. Jaroszyńskiego (Rola cnót w doskonaleniu życia uczuciowego człowieka). Wprowadzają one Czytelnika w ważną problematykę ludzkiego życia zmysłowo-uczuciowego w kontekście integralnej wizji człowieka-osoby.

Opis

Wydawnictwo
Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu
Oprawa
Twarda
Ilość stron
474
ISBN
978-83-65792-26-6
Autor
Św. Tomasz z Akwinu
Tytuł oryginału
Dysputa o uczuciach
Rok wydania
2020
Kod EAN
9788365792266
Format
15.5x21.4cm

Recenzje produktów / Q&A Pytania i odpowiedzi

Średnia ocena

0.0
0 Komentarz
★★★★★ Najlepsze 0
★★★★☆ Dobry 0
★★★☆☆ Średni 0
★★☆☆☆ Słaby 0
★☆☆☆☆ Straszny 0

  • Recenzje (0)
  • Q&A Pytania i Odpowiedzi (0)
Dysputy o uczuciach - Św. Tomasz z Akwinu

Dysputy o uczuciach - Św. Tomasz z Akwinu

49,00 zł
Z Podatkiem
Polityka zwrotów: 14 Dostawa 1-3 dni