Rozmowy niedokończone (Tom 4) z ks. Tadeuszem Guzem z lat 2011-2013
Za przedziwnym zrządzeniem Opatrzności Boga w Trójcy Świętej Jedynego układ niniejszego IV tomu Rozmów niedokończonych przywołuje w swej treści i formie te linię myślenia o człowieku, którego początek, rozwój i ostatecznie spełnienie się jego istnienia dokonuje się w Boskim "Architekcie" w wieczności królestwa niebieskiego(...)
Współczesny kryzys wielu ludzi polega na odrzuceniu metafizycznej i chrześcijańskiej - w sensie katolickim - interpretacji Boga jako Stwórcy, co postmodernista Michael Foucault za różnymi trendami nowożytności, m.in. za idealizmem niemieckim i komunizmem (też dyskutowanym w tym tomie), wyraża się słowami "Musimy stworzyć się sami jako dzieło sztuki", co zasadniczo zubaża bogactwo bytowe człowieka i redukuje go tylko do bycia "popędem". w czym ma tkwić istota tegoż postmodernistyczno-genderowskiego człowieka?"
Ks. prof. Tadeusz Guz
Ks. prof. Tadeusz Guz w książce Rozmowy niedokończone - niestrudzenie ukazuje ścieżkę wierności Prawdzie, która jest jedna - a jest nią Jezus Chrystus, Zbawiciel świata. Idąc za wskazaniem św. Pawła:
„głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz” (2 Tm 4, 2)
- demaskuje błędy myślenia Marksa, Lenina, Lutra, które do dzisiaj zbierają swoje żniwo, a jednocześnie pokazuje drogę, na którą zaprosił nas Stwórca.
- Jak poradzić sobie w pluralistycznym świecie zrelatywizowanych prawd?
- Czy warto zagłębiać się w skomplikowane ideologie?
Człowiek wiary katolickiej pozostaje solą ziemi - i jako taki ma nadawać jej smak. Odnajduje on dom w Kościele katolickim, zwalczanym przez przeciwne mu idee.
Wraz ze św. Maksymilianem Kolbem, bohaterem jednej z Rozmów niedokończonych, zaleca, by "dobrze poznać teraźniejsze prądy antyreligijne (...) nauczyć się im przedziwdziałać". Za przykładem świętego franciszkanina roztacza też rajską perspektywę przed ludzkością - w osobie i dziele Dziewicy Maryi. Także dzisiaj, pomimo ciemnego ducha czasu, można i trzeba tak żyć, by dla Niepokalanej, a przez Nią dla Boga, zdobyć cały świat.
Oddajemy do rąk Czytelników zapis audycji pt. Rozmowy Niedokończone w Radiu Maryja i TV TRWAM z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza, które rozpoczęły się w 2006 r. Zapraszamy na intelektualną ucztę, podczas której wybitny filozof rozkodowuje ideologiczne enigmy i dopomaga pokonać ignorancję w kluczu zasad myślenia katolickiego.
Niezwykła kultura słowa ks. prof. Tadeusza Guza, chirurgiczna precyzja w nazywaniu spraw, odwaga we wskazywaniu prawdy i jej zagrożeń, stanowią wzór postawy prawdziwego mędrca, człowieka Bożego, który poważnie traktuje podjęty temat i rozmówcę. Zresztą Czytelnik sam się przekona, że cykl Rozmów Niedokończonych z ks. prof. Tadeuszem Guzem to przedsmak nieba, w którym mamy nadzieję spotkać jego intelektualnych mistrzów – Sokratesa, Arystotelesa, św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu, św. Tomasza Morusa, św. Maksymiliana Kolbego - tych, którzy żyjąc prawdą, głosili ją w miłości.
Spis treści Tomu IV. książki: Rozmowy niedokończone z Ks. prof. Tadeuszem Guzem z lat 2011-2013
- Wstęp - 5
- Św. Maksymilian Kolbe jako wzór komunii człowieka z Bogiem i Niepokalaną (cz. I)- 13
- Św. Maksymilian Kolbe jako wzór komunii człowieka z Bogiem i Niepokalaną (cz. II) - 41
- Św. Maksymilian Kolbe jako wzór komunii człowieka z Bogiem i Niepokalaną (cz. III)- 83
- O istocie komunizmu (cz. I) - 125
- O istocie komunizmu (cz. II) - 155
- O istocie komunizmu (cz. III) - 191
- Kościół naszym domem w świetle filozofii nowożytnej (cz. I) - 213
- Kościół naszym domem w świetle filozofii nowożytnej (cz. II) - 237
- Kościół naszym domem w świetle filozofii nowożytnej (cz. III) - 271
- Człowiek wiary katolickiej solą ziemi (cz. I) - 311
- Człowiek wiary katolickiej solą ziemi (cz. II) - 341
- Osoba i dzieło Maryi, Najświętszej Matki Boga (cz. I) - 379
- Osoba i dzieło Maryi, Najświętszej Matki Boga (cz. II) - 405
- Indeks osób - 441
- Indeks rzeczowe - 449
O Autorze:
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz - kapłan; filozof; pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Inżynieryjno-Technicznych KUL w Stalowej Woli; przez 3 kadencje był dziekanem na KUL i w Gustav–Siewerth-Akademie (RFN); 2-krotnie prodziekanem; od 2017 r. profesor tytularny.
570 publikacji naukowych i popularnonaukowych w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim oraz tysiące wystąpień konferencyjnych, seminariów, dyskusji w kraju i poza Polską na różnych kontynentach na tematy aktualne w nauce światowej; zainspirowanie pierwszej całościowej syntezy prawa polskiego w języku angielskim i polskim; rozprawy nad metafizyką grecką, scholastyką i filozofią realistyczną, niemieckim idealizmem, marksizmem-leninizmem, nazizmem niemieckim (pierwsza w Polsce monografia na temat systemu prawa w III Rzeszy Niemieckiej nagrodzona przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe jako „Nagroda roku”: Premium Scientiarum Lublinense – im. Profesora Edmunda Prosta, tzw. „Lubelski Nobel”), neomarksizmem i postmodernizmem; aktywna działalność prasowo-radiowo-telewizyjna w Polsce i poza jej granicami, jak też i homiletyczno-rekolekcyjna w życiu Kościoła w Polsce i na świecie - nagrodzona „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości” oraz innymi odznaczeniami kościelnymi, naukowymi, państwowymi i społecznymi.