Rozmowy niedokończone (Tom 1) z ks. Tadeuszem Guzem z lat 2006-2007
W formie sokratejskiego dialogu ksiądz profesor Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dyskutuje z Ojcami Redemptorystami, Słuchaczami Radia Maryja i z Telewidzami Telewizji Trwam w ramach Rozmów niedokończonych, poruszając nurtujące współczesny świat tematy:
- Czym jest w gruncie rzeczy stara i nowa lewica z Marksem i Engelsem oraz Horkheimerem i Adorno na czele?
- Jakie jest w niej rozumienie Boga?
- Czy warto w kontekście globalnej rewolucji kulturowej przypominać prawdę o człowieku, jego pochodzeniu od Boskiego Kreatora, nietykalnej godności od poczęcia w łonie matki aż do naturalnej śmierci, niezwykłej wartości, wyjątkowym sensie istnienia i fascynującym zaproszeniu do wiecznego królestwa niebieskiego?
- Czy sakramentalne małżeństwo pomiędzy mężczyzną a kobietą jest aktualne?
- Czym jest rodzina?
- Czy w nurcie ideologii marksistowsko-neomarksistowskich, wyrosłych m.in. z protestantyzmu, jest miejsce dla religii katolickiej?
- Jak dalece Heidegger przyczynił się do sekularyzacji myśli ludzkiej?
- Czy faktycznie doszło do zawarcia umowy o współpracy księdza arcybiskupa profesora Stanisława Wielgusa z reżimem komunistycznym?
Oddajemy do rąk Czytelników zapis audycji pt. Rozmowy Niedokończone w Radiu Maryja i TV TRWAM z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza, które rozpoczęły się w 2006 r. Zapraszamy na intelektualną ucztę, podczas której wybitny filozof rozkodowuje ideologiczne enigmy i dopomaga pokonać ignorancję w kluczu zasad myślenia katolickiego.
Niezwykła kultura słowa ks. prof. Tadeusza Guza, chirurgiczna precyzja w nazywaniu spraw, odwaga we wskazywaniu prawdy i jej zagrożeń, stanowią wzór postawy prawdziwego mędrca, człowieka Bożego, który poważnie traktuje podjęty temat i rozmówcę. Zresztą Czytelnik sam się przekona, że cykl Rozmów Niedokończonych z ks. prof. Tadeuszem Guzem to przedsmak nieba, w którym mamy nadzieję spotkać jego intelektualnych mistrzów – Sokratesa, Arystotelesa, św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu, św. Tomasza Morusa, św. Maksymiliana Kolbego - tych, którzy żyjąc prawdą, głosili ją w miłości.
Spis treści książki Rozmowy niedokończone z Ks. prof. Tadeuszem Guzem z lat 2006-2007
- Wstęp - 5
- Krytyczna analiza filozofii nowej lewicy - 9
- Nowa lewica a problematyka Boga (cz. I) - 27
- Nowa lewica a problematyka Boga (cz. II) - 63
- Małżeństwo i rodzina w ujęciu chrześcijańskim oraz myśli Marksa, Engelsa i nowej lewicy (cz. I) - 145
- Małżeństwo i rodzina w ujęciu chrześcijańskim oraz myśli Marksa, Engelsa i nowej lewicy (cz. II) - 179
- Sprawa ingresu abp. Stanisława Wielgusa - 229
- Od poczęcia do naturalnej śmierci - 237
- Przypomnieć prawdę o człowieku - 245
- Martin Heidegger a problem sekularyzacji myśli - 285
- Indeks osób - 331
O Autorze:
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz - kapłan; filozof; pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Inżynieryjno-Technicznych KUL w Stalowej Woli; przez 3 kadencje był dziekanem na KUL i w Gustav–Siewerth-Akademie (RFN); 2-krotnie prodziekanem; od 2017 r. profesor tytularny.
570 publikacji naukowych i popularnonaukowych w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim oraz tysiące wystąpień konferencyjnych, seminariów, dyskusji w kraju i poza Polską na różnych kontynentach na tematy aktualne w nauce światowej; zainspirowanie pierwszej całościowej syntezy prawa polskiego w języku angielskim i polskim; rozprawy nad metafizyką grecką, scholastyką i filozofią realistyczną, niemieckim idealizmem, marksizmem-leninizmem, nazizmem niemieckim (pierwsza w Polsce monografia na temat systemu prawa w III Rzeszy Niemieckiej nagrodzona przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe jako „Nagroda roku”: Premium Scientiarum Lublinense – im. Profesora Edmunda Prosta, tzw. „Lubelski Nobel”), neomarksizmem i postmodernizmem; aktywna działalność prasowo-radiowo-telewizyjna w Polsce i poza jej granicami, jak też i homiletyczno-rekolekcyjna w życiu Kościoła w Polsce i na świecie - nagrodzona „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości” oraz innymi odznaczeniami kościelnymi, naukowymi, państwowymi i społecznymi.