Katolicyzm a Eugenika - Bp. Tihamer Toth
Odziedziczonych złych właściwości nie można usunąć całkowicie przez wychowanie, ale można je złagodzić, a nawet do pewnego stopnia uszlachetnić. Naturalnie niema mowy o dziedziczeniu wiedzy, cnoty.
Jeśli materiał dziedziczny, przekazywany z pokolenia na pokolenie, jest chory, nie mogą go uzdrowić racjonalne, normalne warunki życiowe, higiena, ani wychowanie; faktem jest, że chory materiał dziedziczny przechodzi na potomstwo — ale możemy go ograniczać w działaniu, tamować jego rozwój.
Skłonności są dziedziczne, ale przez wychowanie możemy wpłynąć na rozwój skłonności dobrych lub na hamowanie złych. Poznanie dziedziczności nakłada na wychowanie nowe obowiązki: tłumić zły, szkodliwy materiał dziedziczny, rozwijać cechy dobre. Przez wychowanie można osiągnąć to, że dwie jednostki dziedzicznie jednakowo obciążone, będą prowadzić życie zupełnie różne. Gdyby to było niezbitym pewnikiem, że genotypu nie można zmieniać — czego dziś nie możemy z całą pewnością twierdzić — wychowanie nawet wtenczas miałoby rację bytu. Gdyby było prawdą, że wychowanie nie wpływa na zmianę gatunku, tylko na zmianę jednostki — to czymże jest gatunek w danej chwili, jeśli nie sumą właściwości jednostek, wchodzących w jego skład
„Dzieje ludzkości zbudowane są nie na pięknościach ciała, ale na sprawności ducha ludzkiego”
Eugenikę można nazwać nauką modną, gdyż związane z nią kwestie stanowią jedno z głównych zainteresowań współczesnego człowieka.
W dziedzinie nauki panuje również moda; niektóre zagadnienia zdobywają sobie uznanie, rozbłysną na chwilę, by zejść z widowni i ustąpić miejsca innym. Oto kilka przykładów:
- w biologii ogólne zainteresowanie budziło niedawno białko, potem przyszła moda na kalorie, obecnie mówią wszyscy o witaminach, doszukując się ich w pokarmach.
- w psychologii, w najnowszych czasach miała podobne wzięcie psychoanaliza; ludzie dopatrywali się u swoich znajomych najrozmaitszych kompleksów psychicznych.
Obecnie budzi największe zainteresowanie eugenika i związane z nią kwestie. Na zebraniach, odczytach, w książkach, w teatrze, na każdym kroku spotykamy się z kwestią eugeniki.
O Autorze:
Tihamer Toth (ur. 14 stycznia 1889 w Szolnok, zm. 5 maja 1939 w Budapeszcie) – biskup katolicki, kaznodzieja, duszpasterz młodzieży i studentów. Był synem Mátyása i Anny z d. Prisztella. Miał czterech braci. Ojciec, adwokat, zmarł w 1895.
Zobacz inne książki biskupa Tihamera Totha >> LINK <<
W 1906 uzyskał maturę w niższym seminarium w Egerze. Następnie studiował teologię w Budapeszcie, a także w Paryżu i Wiedniu. Uzyskał stopień doktora i został wyświęcony na kapłana w 1911. Tuż po święceniach pracował jako wikary i katecheta, a w czasie I wojny światowej był kapelanem na froncie serbskim i rosyjskim. Ze względów zdrowotnych pełnił tę funkcję jedynie do 1915. Następnie był prefektem budapeszteńskiego seminarium, a w 1924 habilitował się. 1931 został rektorem seminarium. 1938 został biskupem koadiutorem w Veszprém, a po śmierci bpa Nándor Rotta stanął na czele tej diecezji (3 marca 1939). Zmarł w wyniku komplikacji operacyjnych 5 maja 1939.