Pierścień rybaka - Jean Raspail
„"Pierścień rybaka" wygrywa z "Kodem Leonarda" w cuglach, bo ściśle trzyma się faktów historycznych (...) Autor Jean Raspail, człowiek głęboko wierzący, nie chciał potraktować Kościoła i jego burzliwej historii instrumentalnie - chciał raczej, by każdy czytelnik, nawet niewierzący, zaczął snuć zainspirowane tą książką refleksje na temat katolicyzmu. To mu się udało.
Wojciech Orliński
- Dlaczego pewnego dnia tajne służby watykańskie zaczynają wnikliwie badać dossier Benedykta oraz średniowieczną legendę o Księżycowym Papieżu, znaną tylko mnichom z pewnego francuskiego klasztoru?
- Kim jest stary włóczęga, który pod koniec XX wieku mówi o sobie po prostu: «Jestem Benedykt» i nosi w plecaku pierścień rybaka - symbol władzy papieskiej? Oszustem? Szaleńcem?
- Dlaczego Watykan posyła jego śladem swego najlepszego agenta?
- Co oznaczają tajemne symbole, zatopiona kaplica i klucz, który niczego nie otwiera, wstrząsające sceny z przeszłości i apokaliptyczne zwiastuny przyszłości?
- Kto jest pochowany w nowym grobie w krypcie św. Piotra, przy którym modlą się Jan Paweł II i «kardynał R.»...?
Turysta, zwiedzający dziś watykańskie groty pod bazyliką, pośród grobów papieży, wielu książąt i świętych nie zwróci zapewne większej uwagi na nowy, skromny sarkofag z białego marmuru, stojący wzdłuż ściany, za grobem św. Krystyny ze Szwecji. Jedyny napis umieszczony na bocznej ścianie głosi: BENEDICTUS
„Pasjonująca, znakomicie napisana powieść, w której sprawność w pisarskim rzemiośle idzie o lepsze z erudycją. Jean Raspail udowadnia, że prawdziwe dzieje Kościoła są bez porównania ciekawszym materiałem na nowoczesny thriller, niż wydumane i naciągane demaskacje, produkowane przez ludzi słabo w tych dziejach zorientowanych. To lepsze, niż Kod Leonarda da Vinci!"
Rafał Ziemkiewicz
„Znakomita książka... Oj, daje do myślenia – i o Kościele, i o historii, i o istotnych wartościach w życiu człowieka. Pojawianie się takich książek, to inne, wspaniałe oblicze współczesnej kultury zachodnio-europejskiej. U nas dziś podobnych dzieł nie ma.”
Bohdan Cywiński
„„Pierścień rybaka" wygrywa z „Kodem Leonarda" w cuglach, bo ściśle trzyma się faktów historycznych (...) Autor, człowiek głęboko wierzący, nie chciał potraktować Kościoła i jego burzliwej historii instrumentalnie - chciał raczej, by każdy czytelnik, nawet niewierzący, zaczął snuć zainspirowane tą książką refleksje na temat katolicyzmu. To mu się udało.
Wojciech Orliński
„Opowieść o nieugiętej wierności z jej wzniosłością i pokusami… Dawno nie czytałem tekstu równocześnie tak zdyscyplinowanego i zadziornego w obrazowaniu trudnych dziejów Kościoła. Pasjonujące, gorące, pikantne.”
Paweł Milcarek
„„Pierścień rybaka” to książka pasjonująca Autor niczego nie upiększa. Tacy ludzie naprawdę stali kiedyś na czele Kościoła. „Pierścień rybaka” jest zatem najlepszym dowodem na to, że historia Kościoła może być arcyciekawa.”
Marian Starosta