Powstanie świata
Autor wskazuje na niedorzeczność ateizmu, opisując konieczność istnienia istoty twórczej czyli Boga. Ksiądz poddaje analizie słowa Biblii opisujące stworzenie świata, tworząc tym samym ich wyczerpującą interpretację. Dzieło porusza każdy dzień owego stworzenia, dokładnie opisując proces oddzielenia światła od ciemności oraz późniejsze tworzenie firmamentu, roślin, słońca, gwiazd, zwierząt i wreszcie powołanie do życia człowieka, którego przeznaczeniem było władać światem, stworzonym przez Boga.
„Człowiek stworzony jest, aby był królem. Jego prawa do władzy królewskiej wyrażone są w samychże słowach stworzenia jego. Rzekł Bóg: „Uczynimy człowieka na wyobrażenie i na podobieństwo nasze: a niech przełożony będzie rybom morskim i ptactwu powietrznemu,
i bestyom, i wszystkiej ziemi, i nad wszelkim płazem, który się pełza po ziemi”. Nigdy władza nie była rozciąglejszą: nigdy berło nie było prawniej noszone.”
Gaume opisał również, późniejsze okoliczności powstania grzechu pierworodnego, które poskutkowało wygnaniem Adama i Ewy z Raju. Pod koniec każdej nauki, możemy znaleźć modlitwę odnoszącą się do wcześniej zgłębionych tematów. Całość napisana jest w taki sposób, by w łatwy ale jednocześnie gruntowny sposób przekazać czytelnikowi wszystkie istotne kwestie narodzin świata według wiary katolickiej. Dzieło zyskało aprobatę najznakomitszych Pasterzy kościoła m.in. Arcybiskupa Bordeaux – Ferdynanda Donneta, czy też Arcybiskupa Reims – Tomasza Gousseta.
Dzieło oparte na twardych fundamentach uwspółcześnionej wersji
-Oddajemy zatem w Twoje ręce, Drogi Czytelniku, pierwszy tom dzieła ks. Jeana Josepha Gaume’a, oparty na dwóch mocny fundamentach, czyli na Piśmie Świętym i nauczaniu Doktorów Kościoła. Autor, przygotowując ten swoisty podręcznik do nauki religii, wyszedł za radą św. Augustyna od stworzenia świata, aby dać swoim uczniom solidne podstawy dla kolejnych lat nauki. Aby ułatwić nieco recepcję tego dzieła, dokonaliśmy nieznacznego uwspółcześnienia języka, nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na zasadniczy kształt i sens tekstu. Wracając do źródeł, podstaw wiary katolickiej, chcemy uzmysłowić, że dzisiejszy Kościół, chcąc być „modny” i „na czasie” – goni własny ogon, tracąc przy tym resztki wiarygodności i narażając, tych, którzy jeszcze go słuchają, na utratę wiary.
- wydawca Tomasz Grzegorz Stala
W jaki sposób dotrzeć do młodzieży i przekazać jej najcenniejsze nauki płynące z wiary katolickiej?
Obecne praktyki przekazywania wiedzy młodym ludziom, są coraz bardziej podporządkowywane obowiązującym trendom i modzie, przez co tracą na wartości i stają się mniej wiarygodne. Ciągłe obniżanie wymagań i spłycanie znaczenia prawd wiary, powoduje, że Kościół powoli staję się obcy również dla ludzi gorliwie wierzących i praktykujących. Po co szukać nowych metod nauczania, które bardziej szkodzą niż przynoszą efekty, skoro istnieje już podręcznik idealnie nadający się do zgłębiania wiedzy na temat naszej religii? - Powyższe dzieło religijne pokrzepi serca wierzących, a młodzieży w przystępny sposób pozwoli zaznajomić się z wiarą katolicką.
SPIS TREŚCI
OD WYDAWCY
I ROK PIERWSZY
II ROK DRUGI ŻYCIE MESJASZA
III ROK TRZECI
IV ROK CZWARTY RELIGIA CHRZEŚCIJAŃSKA W ZEWNĘTRZNYM OBJAWIE
V POWODY I KORZYŚCI TAKIEGO WYKŁADU
NAUKA I NAUCZANIE RELIGII USTNE
NAUKA II NAUCZANIE ZA POMOCĄ PISMA
NAUKA III ZNAJOMOŚĆ BOGA – BÓG UWAŻANY W SAMYM SOBIE
NAUKA IV ZNAJOMOŚĆ BOGA – BÓG UWAŻANY W DZIEŁACH SWOICH – SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ PIERWSZY
NAUKA V SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ DRUGI
NAUKA VI SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ TRZECI
NAUKA VII SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ TRZECI I CZWARTY
NAUKA VIII SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ CZWARTY
NAUKA IX SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ PIĄTY
NAUKA X SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ PIĄTY I SZÓSTY
NAUKA XI SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ SZÓSTY
NAUKA XII SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ SZÓSTY
NAUKA XIII SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ SZÓSTY
NAUKA XIV SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ SZÓSTY
NAUKA XV SZEŚĆ DNI STWORZENIA – DZIEŃ SZÓSTY
NAUKA XVI UPADEK CZŁOWIEKA
NAUKA XVII ZGODNOŚĆ SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOSIERDZIA BOSKIEGO W UKARANIU PIERWORODNEGO GRZECHU
NAUKA XVIII HISTORIA HIOBA