.

.

Katechizm Rzymski. Tom 1 O wierze. Katechizm Soboru Trydenckiego wydany z rozkazu św. Piusa V

Katechizm Trydencki, Katechizm Soboru Trydenckiego

Pierwszy oficjalny Katechizm katolicki. Zawiera streszczenie doktryny Kościoła katolickiego, ogłoszony został w 1566 r., przez papieża Piusa V, na życzenie Soboru Trydenckiego i z wykorzystaniem jego uchwał. W czterech głównych częściach objaśnia: Skład Apostolski (tom I), Sakramenty (tom II), Dekalog i Modlitwę Pańską (tom III).

Niniejszy katechizm przygotowano na podstawie ostatniego polskiego wydania (Kraków, 1880 r.) zachowując niezmienne słownictwo - zgodnie z oryginałem.

Oddajemy w Państwa ręce to wspaniałe dzieło, dorobek naszych Przodków, wydany w nowej formie, ozdobiony przepięknymi ilustracjami. Mamy nadzieję, że Katechizm ten przysłuży się do głębszego zrozumienia niezmiennych podstaw i Prawd Wiary katolickiej wśród katolików.

46,00 zł
Ilość
Produkt w magazynie

Katechizm Rzymski. Tom 1 O wierze. Katechizm Soboru Trydenckiego wydany z rozkazu św. Piusa V


Publikacja powstała na podstawie ostatniego polskiego wydania Katechizmu Rzymskiego (wydanie II Kraków, 1880 r.), z wykorzystaniem wydania I (Jasło, 1866 r.). Aprobata I wydania: Przemyśl, 14.12.1865 L. 503.; Aprobata II wydania: Imprimatur Albinus Eppus. 22.12.1879, Kraków. Szczegółowy wykaz wykorzystanych pozycji książkowych znajduje się na końcu zbioru (Bibliografia). Szczegółowe informacje o zezwoleniach nadanych przez Władze Kościelne znajdują się na stronie nr 10.

KATECHIZM RZYMSKI

(Katechizm Trydencki, Katechizm Soboru Trydenckiego, łac. Catechismus ex decreto Concilii Tridentini ad parochos)

Pierwszy oficjalny Katechizm katolicki. Zawiera streszczenie doktryny Kościoła katolickiego, ogłoszony został w 1566 r. przez papieża Piusa V, na życzenie Soboru Trydenckiego i z wykorzystaniem jego uchwał. Katechizm przeznaczony był zasadniczo dla duchowieństwa parafialnego (zwłaszcza proboszczów) jako pomoc przy nauczaniu prawd wiary; szeroko używany do XIX w. W czterech głównych częściach objaśnia: Skład Apostolski (tom I O Wierze), Sakramenty (tom II), Dekalog i Modlitwę Pańską (tom III). Przedstawiamy Państwu Tom I Katechizmu Rzymskiego najbardziej popularnego Katechizmu w dziejach Kościoła, wielokrotnie wznawianego na przestrzeni wieków.

Ostatnie polskie wydanie tegoż Katechizmu przypada na rok 1880 (wydanie II Kraków) i 1866 (wydanie I Jasło). Oba katechizmy stanowiły poprawione i uwspółcześnione wznowienie Katechizmu Rzymskiego, który wydawany był wielokrotnie w poprzednich wiekach.

Niniejszy Katechizm przygotowano na podstawie ostatniego polskiego wydania (Kraków, 1880 r.), jedynie w miejscach wątpliwych i nieczytelnych korzystano z wydania z 1866 r.

Zachowano niezmiennie słownictwo z ostatniego polskiego wydania, poprawiono jedynie zauważone błędy w odnośnikach do Pisma Świętego (omyłki co do nazwy ksiąg, numeracji rozdziałów i wersetów prawdopodobnie powstałe w wyniku błędu redakcji lub drukarni) oraz rozwinięto niektóre skróty (takie jak Chr. Chrystus, Duch św. Duch Święty i tym podobne).

W niniejszym wydaniu zachowano dawną formę zapisu sigli biblijnych. Dla wygody czytelnika, na końcu zbioru umieszczono spis skróconych form zapisów nazw ksiąg użytych w Tomie I (w kolejności alfabetycznej) w porównaniu z dzisiejszą formą zapisu.


Opis

Wydawnictwo
ANTYK Marcin Dybowski
Oprawa
Miękka
Format
A5
Ilość stron
222
ISBN
978-83-963505-0-3
Autor
Praca zbiorowa
Tytuł oryginału
Katechizm Rzymski. Tom 1 O wierze. Katechizm Soboru Trydenckiego wydany z rozkazu św. Piusa V
Rok wydania
2021

Specyficzne kody

Zobacz także

12 Polecane z tej kategorii